hakkımda

KÜNYE İLETİŞİM

HAKKIMDA MERAK ETTİKLERİNİZ... Uzak doğunun ilk mistik bilgisine ilgim 1988'de gezmeye gittiğim Endonezya'da Bali T...

15 Haziran 2015 Pazartesi

YENİAY İKİZLER 16 HAZİRAN 2015

ÇİFTE ŞANS : PEŞPEŞE  2 YENİAY İKİZLER'DE OLUŞUYOR  MESAJ: İÇİNDEKİ, ÇOCUĞA SESLENMEYİ DENE BİR, O ZAMAN SEVGİ VE AŞK SENİ SEÇER, ÇÜNKÜ KORKU YOK O ALANDA YARIN İKİZLER BURCUNDA YENİAYA GİDİYORUZ .  NİHAYET BU YENİAY OLUMSUZ GEZEGENLERDEN EN AZ 2SİNDEN ETKİ ALTINDA KALMAYACAK. SON YENİAY (18 MAYIS) TAM İSTEDİĞİMİZ ETKİDE OLMADIYDI.

AMA ASIL İLGİNÇ OLANI ONDAN SONRAKİ YENİAYIN VEDİĞE GÖRE TEKRAR İKİZLER BURCUNDA  OLACAĞI ! 

YANİ PEŞPEŞE 2 TANE İKİZLER YENİAYI BİZİ BEKLER:

İLK YENİAY YARIN 16 HAZİRAN 2015’TE GÜNEŞ AY -1 DERECEDEİKİNCİ İKİZLER YENİAYI 16 TEMMUZ’DA GÜNEŞ AY -29 DERECEDE

Güneş bugün (15 Haziran 2015) İkizler burcuna yeni girdi. Yarın yeniaya doğru giden Ay bugün hala Güneş’in gerisinde. İkizler burcunda bu 2 ay boyunca hayli yoğunlaşma etkisi yaşayacağız. 

Durumları düşünürken yogalarla ifade ederiz, bu ay nasıl acaba?

 Olumlu yogalar güçlülük kazandırır. Yoga gezegenlerin bir arada oluşturdukları dostluk veya düşmanlığı ifade eder. Nasıl sevmediğimiz kişilerle kavga edebilirsek gezegenler de birbirini sevmedikleri zaman biraraya gelince olumsuz dostluktan arbede çıkartırlar. Veya tersi olur. Birbirinden hoşnut 2 arkadaş büyük başarı sevgi ortamında kucaklaşır. İşte gökyüzünün vedikteki dili de budur YOGALARDIR.

Genel olarak faydalı yogalara baktığımızda bu ay yeniayın etkilerine eşlik eden en önemli güzel gösterimler şöyle: 

1- KUĞU HAMSA YOGA (Jüpiter tarafından yaratılıyor, amacı bolluk-bereket). 

2- Diğer güzel yoga  CHANDRA MANGALA YOGA ; Ay ile Mars’ın birleşimiyle oluşur, cesaret, başarı, çalışma azmi ve yine bereket verir.

3- YENİAY’da sadece Mars sert gibi görünüyor ama o da yoga içinde kaldığı için amacı başarıya doğru odaklanmak olacak. Yeniayların enerjisi ortalama 28 güne dağılır. Her birey kendi doğum haritasına göre bundan bir fayda görebilir.

4- BU AY GÜNEŞ-AY DERECESİ 1 DERECEDE olması olaylara bakış açımızda mantıkla-duygular arasında çekişme içinde kalmak gibi yorumlayabilirim.  Bu ayki konularımızla ilgili bir çelişkimiz var. İstediğimizi tam olduramıyoruz belki ama diğer taraftan da yapmak zorunda olduğumuz her ne ise o konuda bir mecburiyetimiz olabilir.

İkizler burcunda ilk ortaya çıkan temel enerji, uzlaşma enerjisinin hakimiyeti; Hadi artık şu işe bir imza atalım bir adını koyalım! İkizler akıl ve mantık etkisinde olduğu için hissi vuku konuları, ruhsal açılımları pek sevmeyeceğiz, ve de çok pirim vermeyeceğiz, bizim bir doğrumuz olacak ve bunu plana dahil ederek dosdoğru bir hedefe odaklanma enerjisine sahibiz bu ay.  Yani kalpte değiliz aslında, daha çok kafadayız, zihindeyiz. Daha matematiksel çözümlerimiz olabilir veya hesapçıyız diyeyim.

Bu yüzden bu ayın enerjilerinde daha çok mantık enerjisi hakimiyeti var. Bu ayın en gıcık enerjisi Mars’tan gelebilir;  her ne kadar yukarıda iyi yogada dediysem de bazı doğum haritalarının ters evinde kaldığı için "illa ki  dediğim dedik" yapılması isteyen inatçı kişiliklerle de bir uğraşma, cebelleşme olabilir.  İnatçı bir kişi nasıl uzlaşabilir ki? Uzlaşamaz tabi. Nasıl uzlaşsın ? Tutturmuş işte benim dediğim olacak diye. Bu yüzden olayları akışına bırakmakta bu ay zorlanabiliriz, Mars zaten bırakma da der gibi hep bize bir tetikte olma veya hadi şunu da oldurayım gibi bir enerjide ataklık verebiliyor. Sonuna kadar bildiğimizi savunuruz bunu olumluya çevirme gücümüz hayli yüksektir. Niye yüksektir? : Büyüten, arttıran, beni benden yükseğe taşıyan  yücelmiş Jüpiter yeniayın önünde hala durduğu için Mars’ın inatçı enerjisi sonucunda olumlu olayları oluşturma gücü de var diyebilirim.  

Bu aya özetle “Oldurulmayanın oldurulabileceği …”  bir aya benzetiyorum. Ama endişe etmeyin bu ay oldurulmayan bütün konular diğer yeniayda yine önümüze gelecek çünkü akabindeki yeniay yine İkizler burcunda oluşacak. Bu Tanrının bu ay bize geçtiği bir torpil bence. Önümüzdeki yeniayda Jüpiter artık burç değiştirdiği için tabi farklı bir enerji oluşabilir. Neyse ona diğer ay yaklaşırken bakarız zaten.

JÜPİTER , SON BİR YILDIR YENGEÇ BURCUNDA VE ARTIK HAZİRAN'DA YİNE YENGEÇ’TE   BİZİMLE YÜCELİKTE ; KISACA YÜKSEK ENERJİDE, BİZİMLE İKİZLERİN UZLAŞMACILIK YÖNÜNÜ – AKSİ MARS’A KARŞI - YÜKSEK TUTUYOR, BU YÜZDEN DE Kuğu Hamsa Yoga enerjisi pozitif olarak bize yardımcı oluyor.  Jüpiter Yengeç burcunda yeniayın önünde (destek yapan vatandaş-iyi kişi-verici olan şahıslar ) duruyor bu da BEREKET’i artırıcıdır. Özellikle ticari bağlantılardan sonuç bekleyenler için Merkür’ün de İkizler burcuna girdikten sonraki günleri daha verimli olabilir yani diğer yeniay (16 Temmuz’dan sonrası)  iş adamına, para kazanana, yatırımcıya daha faydalı olabilir. Jüpiter’in desteğiyle bu ay sofralarımız şenlenebilir, sohpetlerimiz ve bereketimiz yüzümüzü güldürebilir.  Özellikle Boğa- İkizler ve Başaklar bu anlamda bu durumdan daha fazla iyi etki altında .

Vedik yorumları öncelikle AY burcuna göre okuyunuz, yükselen burcunuzu da referans alabilirsiniz.
Ay burcunu bilmeyebilirsin, bilmiyorsan aşağıdaki linkten öğrenebilirsin

http://ayburcunubul.co.nf/

Sizlerin  haritalarınızda şu an yaşadığınız gezegen dönemi farklı olacağı için genel yorumlar  size bazı genel fikirler verebilir. Özellikle sert gezegen dönemlerini yaşıyorsanız ( Satürn-Mars-Ketu daşa yaşayanlar) bugün yazdığım diğer yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

BU AYKİ YENİAYIN  BURÇLARA GÖRE YANSIMASI İÇİN GÖRÜŞLERİM ŞÖYLE; 

Koçlar, bu ay çok konuşmalılar, kestirip atmayın, uzun uzun anlatın, genelde en büyük eksiğin de bu zaten, maharet hemen oldurmak değil, doğrusuyla oldurmak. Bu yüzden en fazla iletişim içinde olması gereken sensin.

Boğalar, aile, mutluluk, servet konusuna odaklanmalı. Para harcarken iyi de hep akacak mı? akarken topluyor musun? Bütçene biraz odaklan. Keyfe keder değil de ihtiyacına göre hareket et, sonra Satürn 8. Evine girince lazım olacak bu paralar.

İkizler, uzlaşmacı kişinin ta kendisi sensin. Bu ay pivot şahıssın. Bu yüzden senin başında çok kişi olabilir, kafanı karıştırabilirler, ama bu işin içine alnının akıyla çıkman çok mümkün çünkü Satürn senin yanında, yani azmin gayet iyi. Yorulsan da bırakma hemen.   

Yengeç, maceracı yönünü ortaya çıkartmak isteyerek uzaklara bakabilir bu ay, hatta içindeki ruhundaki uzaklara da bakabilirsin , Sevmek ve sevilmek üzerine anıların, çok düşündüğün  bu ayki temalarında olur. İçindeki çocuğa seslenmeyi dene bir, o zaman sevgi ve aşk  seni seçer, çünkü hiç korku yok o alanda. Çekersin o zaman aşkı.

Aslan'ın, bu yeniayda umutlarında bir artış söz konusu, Aslanların yaşamdan beklentileri diğer burçlara göre hep daha fazladır . Tabi yaşam buna göre şekilleniyor. Ona göre arkadaşlar çok önemli ve eğlence de çok önemli. Bu beklentilerine güzel cevaplar bu ay gelebilir.  Sosyal ortamlardan ve arkadaşlardan yana da renkli bir aya benzettim.  

Başak,  oh oh pek maşallah Güneş ve Mars 10. Evinde digbala olarak açılımı ne demek? Şu demek:  işkolik ve kariyerine tam odaklısın bu ay, büyük başarılar gelir eğer çok çalışırsan. 2 tane peşpeşe yeniay da senin yanında bu da sana 2 aylık uzun bir dönem veriyor. Özellikle Merkür Temmuz’da İkizler’e girince bhadra yoga yapacak (özel bir yoga bu ; olumlu Merkür çok iyi bir yardımda bulunuyor) bu ay ek önündeki ay ektiklerin çabuk büyüyecek ve bereketini yiyeceksin

Terazi, Sade şatiden bıktın biliyorum (Satürn şu an Akrep burcunda olduğu için Ay burcu Terazi olanlara bir sıkıntı yansıyor anlamında) ama ne yapalım kader böyle zuhur buldu, bu da geçer merak etme, önce bu ay yüksek benliğinde  bir yenilenme oluşuyor İkizler yeniayı 9. Evinde çünkü, bu da senden yaşça çok büyük kişiler sayesinde oluşabilir.  Yeni eğitimler ve fırsatlarla  yeteneklerini geliştirmelisin. İlgini çeken seveceğin bir eğitime git derim bu ay.

 Akrep, için bu ay büyük değişimler ayı, yeniay 8. evde ve artısında da Satürn de seninle. Demek ki önemli bir karar verebilirsin. Aylardır bir şeyler değişsin diyorsun bu ay işte gelmiş olabilir. İpuçlarını takip et, bir şeyi sonlandırmanın eşiğinde olabilirsin. Hayırlısı olsun çünkü bitirmediğinde üstünde yük yaratıyor ve yenilenemiyorsun. Bu bir karar da bitiş olabilir, bir şirketin fesi de olabilir. Jüpiter 9. Evinde olduğu için de şans yanında diyelim. Ama şanslısın dedim de bu ay gereksiz lüks harcama da yapmayın derim ödemesi sıkıntı verebilir sonra. 

Yaylar, evlilik, ortaklık konularında yeni gelişmelerle birlik olmayı öğreneceği fırsatlara açık hissedecekler.  Ama bu ay Jüpiter çok destek vermiyor pek. Şansını yaratmak için ekstra bir çaba var. Karşı tarafın istekleri daha fazla olabilir. Pek görülmediği anlaşılmadığını hissedebilirsin. Bu da senin gibi özgür birini çok yorar.  Özellikle diğer İkizler yeniayında daha iyi etkiler var Jüpiter çünkü Aslan’da olacak. Az kaldı…

Oğlaklara bu ay bol çalışma, mesai, olabilir, tatile gidenlerin yükü senin üstüne binebilir. Eşlerinden yine de destek gördüğü işçin iş sıkıntılarına pek takılmayacaklar. Yeniay 6. Evde genel olarak gereksiz bir yoğunluk ve klima hastalıklarına dikkat etmeliler. 

Kovalar, bu ay oldukça yaratıcılar, yeni fikirlerin peşinde gidin bırakmayın orijinal bir alandan yüksek gelir oluşturabilirsiniz. Size de diğer 2. İkizler yeniayı daha iyi gelecek, çünkü Jüpiter eş, ortaklık, seyahatler bölgesine giriyor olacak. Bu ay yarattığın fikirleri diğer ay rahatlıkla istediğin şeye – altına- dönüştürebilirsin. 

Balık için, taşınmak, alan değiştirmek, yer değişimi, kısaca;”tebdili mekanda ferahlık var” diyeyim, hem de  bu 2 ay boyunca sürüyor, uzun bir süre. Zaten önümüz yaz bol bol gezersin.  Özellikle gayrimenkul konusunda değişimler gündeminde olabilir, yuvadan kopup özgür olmayı öğrenmen için olumlu bir dönemdesin.   

HATIRLATMA BİLGİ: Vedik hareketleri ifade ederken gezegenler arası yörüngelere göre inceleme ve yorum yapmadığımızın kaç kişi farkında ? Genelde sonuca odaklanıyor ve bana ne olacak peki gibi baktığınızı biliyorum. Neyi nasıl inceliyoruz? Ay burcunu esas alıyoruz, Yıldızlararası düzleme bakıyoruz. Bu yüzden de batı astrolojisini takip edenler ama şimdi burcum niye değişti gibi soru işaretleri oluyor bu çok normal. Vedik astroloji gezegenler arası değil  daha ötede yer alan Yıldızlararası düzlemden hesaplama yapmaktadır.  Bunu tekrar hatırlatmış olayım. Bu alana da Nakşatra düzlemi denir. 


SevgilerimleNAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark

ZAYIFLIKLARIMIZGÜZEL BİR HAFTA DİLEYEREK SÖZLERİME BAŞLARKEN RUHEN VE BEDENEN ARINACAĞIMIZ KUTSAL BİR YENİAYA DA BU HAFTA GİRİYORUZ.

Kaderi sıkıntıları aşmak adına oruç tutmanızı öneren tek vedikçi ben miyim bilmiyorum ama yazılarımda sıklıkla bunun faydasından bahsediyorum. Vedik literatürde çeşitli oruçlar var. Bunlardan en fazla Upapada (evlilik ve aşk sorunları için) - Ekadasi orucu (Mars kızgınlık-öfke-dayağa maruz kalma sorunları için) ve Bereket orucu (Ay-Güneş birleşimi olanlar için) önermekteyim. Vedalara göre oruç zayıflıklarımızı yok eder ve bu da dünyasal başarı yanında ruhsal yükseliş verir. Örneğin aşağıdaki harita sahibine bir bakalım.

Bu haritada bir sürü sıkıntılı yoga bulunuyor. Hangisinden başlamalı? Aşktan başlayalım.

ŞOK YOGASI -VENÜS-RAHU BİRLEŞİMİ: Bu birleşim (Oğlak) Makara burcunda oluşuyor (terimlerle konuşmaktayım bunu sizi zorlamak için değil şifa için yapmaktayım, şifa isteyenler  lütfen not alsın. Sanskrit terimlerle konuşmak örneğin Makara demek , Oğlak burcunun çok malefik etkisine şifa vermektedir).
Rahu şokları anlatır, Makara'da olması şokun gücünü arttırır. Ölümcül etki verebilir bu; şok veya hastalık? Koç burcunda düşmüş Satürn'den de 10 ev gücünde graha drişti alan Venüs, 2. malefikten de görünüm aldığı için şokun arkası gözyaşları ve keder fakirlik gelecek. Venüs 6. evde kendini ölmüş gibi hisseder yani buna marana karana stahana deriz , kısaca ölü duruma MKS diyoruz (bu terimi not alın). Venüs'ün gücü Rasi'de gitmiş yok olmuş kişi aşk konusunda kendi başına güçlü olamıyor yani kendi geleceğini kurmakta hep sıkıntılı peki yine de şansı var mı? Bunun farkı ne? Bazen biz hatalı davranırsak da Tanrının eli üzerimizde olur ve şansımız yaver gider, yanlışlık yaptığımız bir iş bir bakmışsınız birden olumlu oluvermiş hatta şaşarız ve ohh çok şükür ne kadar şanslıymışız deriz. İşte buna bakacağız bu var mı burada? 
Venüs'ü al , navamsada D9'da kontrol et. Yengeç burcunda yer almış özel bir güçte bulunmuyor. Bu kişi aşk ve sevgi konularında hem hatalı davranıyor (rasi kötü) hem de bu hatası otomatik şansıyla telafi olamıyor (Navamsa'da da iyi değil Venüs) .  
Ama Venüs hareketli bir burçta olduğu için şifa bulacak ve doğru tekniğe ulaşırsa hatta çok hızlıca Venüs düzelebilir.
O zaman ne yapacak? Kişi yeterince şanslı  bir kadere sahipse ona temizlenecek öneriler sunan şifa sunabilen bir kişiye rastlayabilir. Lakin dikkat edilmesi gereken burada ne biliyor musunuz olay sıkıntı 6. evde olduğu için şifa tekniklerini çok iyi bilen bir kişi 6. evi için bir öneride bulunurken geri çeker kendini. 6. ev bu haritanın dustana evi dolayısıyla kişinin zayıflıklarını gösteriyor özellikle aşağıda yazdığım 3. numaralı zayıflık söz konusu ( 3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları ) remedy verdiğinde olumsuz karmasını üzerine alma riskidir. Bu yüzden genelde 6. evi sorunlu olanlar doğru şifa tekniklerini bulmak için belli bir yaşa ulaşırlar. Burada Rahu söz konusu olduğu için  44 yaşından sonra  şifa tekniklerine ulaşabilir.


DÜŞMÜŞ GEZEGENLER:
Bunlar kendi başına yine olumsuz yogalardır.

AY AKREP'TE DEBİL: DÜŞMÜŞ.  4. evde; gayrimenkul, ev, yurdundan uzaklaşma...her tip sağlık sorunu. Benefik köşe evde düşerse iyi sonuç vermez. Kişinin annesi çok güçsüz etkide. Hatta erken yaşta hastalanmış. 

MERKÜR BALIK'TA DÜŞMÜŞ: Bu yoga bir olay sonucu olay olumluya gidecek demektir.  8. evde Merkür çok iyi sonuç verecek hatta raj yogadır bu. Benefik dustana evde önce düşer sonra yükselir.

SATÜRN KOÇ'TA DÜŞMÜŞ: Malefikleri trikona evlerde sevmeyiz. Satürn 9. evde özellikle baba çok zayıf karakterde güçsüz, bu da kişinin erkek -koca seçimini etkiliyor. Psikolojik olarak kendine güçlü bir eş modeli yok çünkü evde. Fakat yine Malefikleri trikonada zayıf olmasını isteriz. Bu anlamda Satürn Koç'ta iyi sonuç verecek fakat ancak 33 yaşından sonra azar azar. Satürn AK atma karaka haritanın kralı olduğu için özellikle kişinin babası yüzünden seçtiği eşlerden büyük sıkıntı alması da mümkün.

Bu kişiye UL orucu önerilebilir; UL günü perşembe olarak hesaplanır. (12. evin arudhası) .
Debillerden ise AY kurtarma çalışması önerilebilir.
Venüs-Rahu-Satürn için 2 ayrı çalışma yapılabilir. Çalışmaya başlandıktan  sonra Rahu'nun verdiği sıkıntıları aşmak yine de uzun yıllar sürebilir. 

Bu örnekten sonra gelelim orucun faydalarına.


Genel olarak oruç niye tutulur? Hem sağlık hem de bilinç temizliğine yardım ettiği için doğu tıbbı, eski bilgele, hekimler ve  ayurveda da bunu şiddetle tavsiye eder.

Doğum haritası kendimizle ilgili anlayamadıklarımızı bize anlatan bir rehper ise ; sert gezegenler yine oruç tutarak yumuşatılabilir demektedir. 

Bu çağda en önemli enerji kaynağı besindir. Olumlu enerji olumlu besinlerle girer. Veya tersi olur. Nasıl alkol alınca şişede durduğu gibi durmaz ve bize zarar veriyorsa olumsuz besinlerde de en basit anlamda zihin baskı altına girer. Her birey hazım gücünün kuvvetine göre besinleri ya güçlü sindirir ya da sindirmez ve toksin üretir ve hastalıkların çoğu böylece başlar. Besin girmediği zaman hazım yavaşlar toksinler azalır. Toksinler azalınca akıl daha berrak çalışır. 

Oruç tutan insan önemli 6 kaderi blokajını temizleye başlar. 6 kaderi blokajımız nedir? Bunları hepimiz biliyoruz aslen. Bunların oranları az veya çok bizlerde vardır.

1- AÇGÖZLÜLÜK. Satürn sorunları
2- KISKANÇLIK. Merkür sorunları
3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları
4- GÜÇ ve İKTİDAR İSTEĞİ. Güneş sorunları
5- ÖFKE ve KIZGINLIK. Mars sorunları
6- ÖNE ÇIKMAK ARZUSU ÜN BEĞENİLME. Ay sorunları.

Yemek yemediğimizde bilinç toksinlerden etkilenmez ve bir uyanış haline gireriz. Hatalarımızı görür, daha hoşgörülü oluruz. Böyle böyle... oruç tuttutukça, yıllar geçtikçe de bilinç yavaş yavaş temizlenir. Devamlılık olursa ancak sonuç alınacaktır. Çünkü oruç tutulmayan diğer günlerde yine eski tas eski hamam meselelerle uğraşmaktan bilinç yine toksinlere maruz kalır bu yüzden de ruhun iyileşmesi yavaş olmaktadır. Oruç Güneş varken ya tam aç kalarak tutulabilir ya da bazı oruçlarda sadece su -süt içerek ve taze meyva yiyerek de yapılabilir. İslam orucu vücudun tam aç kalmasını ister ve bu şekilde gerçekten bir ay boyunca bütün toksinler yok olur (tabi gece yediklerinize de dikkat edin bütün gün aç kalıp gece yemeğe boğulmamak şartıyla) ve bedensel bir disiplini öğrettiği için mükemmeldir. Yıllar içinde kişi fayda gördükçe daha başarıyla oruç tutar.  Azimle insan kendine dönmelidir ve zamanla da yaşı olgunlaştıkça kendine ve etrafına bakış açısı değişir. Buna zaten kemale ermek de diyoruz. Genelde 50 yaşından sonra Güneş naisargika daşasına girdiğimiz için bu hızlanır. Çünkü artık duyular değişir, bayanlar doğurma gücünü yitirir, erkekler de eski cinselliklerinde olmadıklarından en önemli blokaj ve yükselmeyi engelleyen 3 numaralı sorun çok kişide azalır, bazı kişilerde bu yaş daha ileride olur. (3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları) Bedendeki çakra enerjisi de aşağıdan yukarıya doğru tepe çakrasına doğru bir durakta gelişmeye ışımaya ve parlamaya başlar. 
Haftanın 7 günü bu gezegenlerin enerjilerini taşır. Bu yüzden rutin oruç tutabilenler doğum haritalarındaki önemli sorunları hafifletmeye başlarlar. Bu sorunlar azalınca tekamül hızlanır ve ruhun bu Dünya'daki esareti de son bulur ve NUR'a doğru olan esas yolculuk işte o zaman başlar.  


Biz niyet edelim ve Rabbim oruçlarınızı kabul etsin inşallah diyorum.

SevgilerimleNAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.