NAVAMSA VE JYOTISA

Guru'nun gününden bugüne perşembeye selamlar edelim. Yüksek eğitimin göstergeci olan Jüpiter gezegeni genel olarak uğur göstergesi kabul edilmekte. Bloğumuz astroloji bloğu bu yüzden de Jüpiter'in astroloji alanındaki bazı göstergelerinden biraz bahsetmek istiyorum.  

Tek başına Jüpiter , astrolojinin göstergeci değildir. Jüpiter'i güçlü olan biri büyük bir iş adamı, ekonomist, büyük bir bilim adamı, din adamı, avukat, profesör ve hakikatı söyleyen biri olabilir. Öğrenmesi ve öğretme kapasitesi vardır, ruhsal konularla da ilgili olabilir , ekonomi alanında büyük yatırımlar yapabilir ama astrolojiyle ilgilenmek için başka gezegenler ve kader düğümlerinin konumları desteklemeli. Astroloji öğrenmek zaman alan bir konudur, çünkü bir sürü harita analizi yaparak gelişeceksiniz. 1-2 yılda bütün bilgileri kimse alamaz. Kendinize hedef koyunuz. En az 5 yıl... Genel olarak diyebilirim ki Vedik astrolojide ilerlemek için Güneş ve Ketu güçlü olmalıdır. Vedik astroloji bilgisini sadece Ketu verebilir.  Güneş agniyi arttırır güç verir  kişi uzun süre yorulmadan  kitap okur ve 10 yıl önce okuduğunu unutmaz.  Satürn de verir çünkü çok eski bir bilgiyi anlamak için sabırla çalışmalısınız. Sabırsız olanlar bir seviyede kalırlar uzun süre devam edemezler. Ketu tipi kişiler belki bilgisayarcı, matematikçi de olabilirler. O zaman başka şartlar da gerekiyor. Örneğin 8. evin güçlü olacak ki değişimi ve ölüm doğum döngüsünü özümseyecek. 
Ama asıl önemlisi navamsanız güçlü olacak. Rasi harita değil navamsadan bakmalıyız. Yeteneklerimiz navamsada kayıtlıdır. Jyotisa (vedik astrolog) olmanın şartları navamsada mevcuttur. 

Ketu navamsada üçgen pozisyonda ise Vedik Astrolojide çok ilerlerseniz. Çünkü matematiksel güç ve öğrenme kapasitesini arttıracak. Gezegene derecelerini bilerek akıldan Navamsayı veya drekanayı (bunlar kolay al haritalar) bulabiliyor musunuz? Ketunuz güçlü işte. Vedik astrolojiyle belli bir düzeyde ilgilenmek eğitimini alıp kendine fayda sağlamak başka bir alandır bu vakit ayıranlara açıktır, yorum yazmak, şifa sağlamak başka bir alandır uzun yıllar sonucu ulaşılır.


Örnek 1 azimli ve duyduklarını kolay unutmayan bir öğrenci. Akrep navamsa lagna, AK Jüpiter, Ketu ile birlikte Kovada. Balık üçgen 5.evidir. Yükselen lordu Ketu 5. ev lorduyla navamsada  birleşmiş parampara yogada.  5. Ev olduğu için eğitim tradisyondan gelen Gurular vasıtasıyla artacak. Navamsa lagnada Ay var ve Amatya Karaka Güneş, Güneş'in gücü organizasyon gücü ve besinlerle ilgili şifacılık getiriyor. 


Örnek 2 azimli ve duyduklarını kolay unutmayan bir öğrenci. Boğa navamsa lagna. AK Jüpiter üçgen ev Başak'ta Ketu ile birlikte parampara yogada. Ketu navamsa lagnaya üçgen, bilgisayar programcısı ve bu kişi aynı zamanda Jüpiter'in yeteneğinden hem yazar hem de bilgiyi dağıtan  bir eğitmen. 5. Ev olduğu için eğitim tradisyondan gelen Gurular vasıtasıyla artacak. Amatya Karaka Ay, astrolojinin şifalandırma yönüyle daha fazla ilgili, remediler, esmalar ve psikolojik yöntemleri önemsiyor. 


Örnek 3 Jyotisha Guruji. Yengeç navamsa lagnada Rahu AK bu kişi bütün kozmik bilgileri hemen hatırlar kodlanmıştır. Jüpiter-Mars Akrep'te . Üçgen evi Ketu yönetiyor ve Jüpiter birleşimde. Driştiden dolayı Ketu-Jüpiter parampara yoga mevcut. Bu kişi Jüpiter'in yeteneğinden hem yazar hem de eğitmen hem de bilgiyi dağıtan geliştiren bir eğitmen. 5. Ev olduğu için eğitim tradisyondan gelen Gurular vasıtasıyla artacak. Amatya karakası Satürn;  Raside uğurlu bir yogaya sahip, şastraların ve mantraların bilgisine sahip ezbere slokaları konuşabiliyor yorumlayabiliyor ve insanların acılarını (Satürn) bu yöntemle şifralandırıyor.


Örnek 4 Pandita Guruji. Akrep navamsa lagnada Ketu ve Venüs birleşimi, Boğa’da Rahu-Mars tam parampara yogada. Navamsa lagnada Ketu kendi evinde bu kişi aynı zamanda bilgisayar programları yazan bir sürü vedik hesaplamayı aklında hesaplayan bir kişi.  Bu kişi doğuştan bilgileri hatırlama kapasitesinde. Üçgen evi Jüpiter yönetiyor, büyük bir eğitmen zira büyük organizasyonların başında. Amatya karakası Jüpiter raside Hamsa Yogaya sahip; eğitim alanında büyük üstad ve çok değerli kitaplar yazıyor bilgiyi bütün dünyaya dağıtıyor.


Örnek 5 Ketu navamsa lagnanınızın üzerinde görünüyor ama matematik sevmiyor ve akıldan hesaplar yapamıyorsanız doğum saatiniz yanlıştır.

Örnek 6 Vedik astrolojide çok ilerlemiş veya bir matematikçiyseniz bilgisayar programcısıysanız akıldan hesaplar yapabiliyorsanız duyduğunuzu kolay kolay unutmuyorsanız ve hala Ketu navamsa lagnanıza üçgen değilse doğum saatiniz yanlıştır.

Örnek 7 Vedik astrolojiyi hobi gibi okuyor ve kısmi anlıyorsanız Ketu navamsa lagnanıza üçgen değilse doğum saatiniz doğru olabilir.

Örnek 8 Astrolojide veya başka alanda beğenilen bir yazarsanız şairseniz insanların duygularına dokunan genel yazılar yazabiliyorsanız Jüpiter navamsa lagnanıza üçgendir,  değilse doğum saatiniz yanlıştır. Beğenilen bir astroloji yazarı olmak için derin bir Ketu’ya bakmayız. Ketu konunun teknik yönüyle ilgili yazılar ve hesaplama kabiliyeti verir. Ketu üçgen değildir ama Jüpiter üçgendir kişi duygusal güncel konularda da astroloji yazabilir.örnek harita bugün doğan biri için...


Örnek 9 Diğer seçenekler; Yukarıdaki örneklerde en temel özellik Ketu navamsa lagnaya üçgen pozisyondadır sizde doğum saati doğru ve yukarıdaki seçeneklere uymadı ama yıllardır da vedikle igiliyseniz ya matematiksel hesaplamaları sevmeden ilerlediniz ya uğraştığınız ve gerçekten vakit ayırdığınız alan bambaşka vedik astroloji sonraki amaçlarınızda kalacaktır ya da  navamsada bu bahsettiğim evlerin yöneticilerini bulun ve Ketu ile olan bağlarına bakın;  örneğin navamsa üçgen evin yöneticisi Ketu ile birlikte mi? aralarında drişti var mı? Navamsa lagna lordu Ketu'yu görüyor mu? Ketu Raside güçlü ve Ketu maha / antar daşasında mısınız ? gibi vb... bu konumları irdeleyin , driştilere bakın, pek çok farklı başka konum  vedik astrolojide bazı gelişmeler getiriyor olabilir.  

Her canlının bu dünyadaki görev tanımı kendi için değerlidir. Hepinizin Işıkla ilerleyebilmemizi diliyorum. NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR