hakkımda

KÜNYE İLETİŞİM

HAKKIMDA MERAK ETTİKLERİNİZ... Uzak doğunun ilk mistik bilgisine ilgim 1988'de gezmeye gittiğim Endonezya'da Bali T...

19 Ağustos 2013 Pazartesi

AY BURCU 22 OĞLAK SHRAVANA

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca her hakkı saklıdır,  kaynak göstererek vedik astrolojide eğitici amaçla paylaşım yapılabilir


22 /27
  10°00' OĞLAK  - 23° 20' OĞLAK BURCU SHRAVANA  nakşatrasıdır.


Oğlak burcunun büyük bir bölümünü kaplayan Shravana nakşatrası, derin bilgilerle doludur, son derece şefkatli bir alanda ve yaratılım konseptiyle ilgilidir.  O evrenleri yaratan büyük güç olarak bildiğimiz Yüce Mutlak , yaratılışın bu alanında Büyük Vişnu olarak tariflenir ve bu nakşatrayla alakalıdır. Shravana çok güçlü bir alandır, şu an Ay Shravana’da yol alırken yaratılıştan bahsetmek istiyorum biraz çünkü içerdiği derin kültürde aslında bilmediğimiz bir sürü yıldız tarihi de anlatıyor bu nakşatra.


Vedik yazıtlarda yaratılışın her aşaması çok detaylarla anlatılır. O kadar detaylıdır ki bunun ancak bu konuda eğitim almış bir Öğretmenden dinlenmesi faydalı olur, kitap bilgileri karmaşaya neden olabilir. Hint bilgilerinin oradan buradan okunmasıyla çok tanrılı bir din gibi algılanıyor olmasına şaşmamak gerek, gerçek Hint bilgisinde de bir tek Yaratıcıdan bahsedilir. 

 Vişnu,  3 adım atarak evreni yarattığında 3 aşamalı boyutta bu madde alemleri oluşturdu. 3 aşamalı alemler Bhu-Bhuva-Svaha, burası, yıldızıl alem yukarısı ve svaha cennet katının tariflemesi pek çok dini kaynakta da üstü kapalı şekilde izah edilir.  Dünyada yaşayan kişiler olarak bhu-bhuva-svaha enerjisi vücudumuzda da çakralarımız karşısında tezahür eden karşılığı var. Şu an Bhu-dünya bilgisindeyiz, cinsel ilişkiye giren herkes bhu- seviyesindedir. Bhuva aşamasında çakraları döndürmek hazır olmayana zararlı etki verir. Svaha seviyesi de hayli yüksektir ve giriş zarar görmesini engellemek için pekçok kişiye yasaklanmıştır, yani buraya giriş bilgisi ortalıklarda bulunmaz.

 Vişnu, Shravana nakşatrasında oturur ve  nakşatrayı yöneten Soma-Ay  ile yakın ilişkidedir. Ay doğası gereği yumuşaktır. Ben buraya pamuk şefkati nakşatrası da diyorum. Oğlak burcunun en şefkatli gösterimi buradan sağlanır.

Shravana Nakşatrasında gezegenleri olanlar yüzeysel konulardan hoşlanmazlar, kendi  yaşamlarında da bir yaratım gücüne sahiptirler. Zenginik Oğlak burcunun çalışmasının kaçınılmaz ürünüdür. Zodyağın doğal 10. evi olan Oğlak çok çalışmasıyla meşhurdur, bilirsiniz, Shravana da ekmek teknesi için aşırı çalışır.  Bunu yapma metodları yumuşak ve saygı değerdir.  Ama çalışması esnasında rahatsız edilmekten hiç hoşlanmaz, hep bir b planı vardır onun. Ay yönetiminde olduğu için yengeç burcuna benzer etkiler getirebilir, örneğin duyguların ifadesi karışıktır. Bir Shravana erkeği ve kadınıysanız size tavsiyem, özel yaşamınıza biraz daha alan tanımanız; veya kendiniz gibi biri ancak sizi anlayabilir. Sevginizi gösterememeniz yüzünden özel yaşamınıza eğilmeniz gerekir yoksa sevgi bağı kopar.  

Bu nakşatra “kulak” şekliyle simgelenir, çok dinleyen, çok sorgulayan, çok çalışan ve akabinde de çok öğrenen kişilerdir, örneğin öğretmenler veya müzisyenler; müzikte kulak ve duyma yeteneği verir. Karşısındakini dinlemeyi çok iyi bilirler, bu anlamda karşısındakini kesmeden sonuna kadar anlayan başarılı danışmanlardır.
Onlara çok şey anlatılır, bu enerjiyi taşırlar, şahsen Shravana’da iki gezegenim bulunuyor, Merkür ve Güneş; arkadaşlarımı , öğretmenlerimi çok uzun uzun dinlerim, niye o kadar çok bilgiyi anlattıklarını nakşatraları öğrendikden sonra şimdi daha iyi algılayabiliyorum.  Shravana Ay özellikle daha da barizdir, çok dinledikleri için bir sürü sırları bilirler. Ay zedeliyse bu bilgilerin dışarıya sızması potansiyeli de yükselebilir.

Shravana, Oğlak 10. derecesinde başlar. Kartal takım yıldızlarında yer alır. Her nakşatra gibi uzunluğu 13 derece 20 dakikadır.  Batı astrolojisinde ise bu 06°00'  - 19° 20' Kova burcunun kısmındadır.

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

EDWARD JOSEPH SNOWDEN

007…  Ajan mı Kahraman mı?5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca her hakkı saklıdır,  kaynak göstererek vedik astrolojide eğitici amaçla paylaşım yapılabilir, namaste

  
Aşağıda yazdığım günün harita analizinde “sözde 007”mizin haritasında Mars-Rahu ve Güneş Mrigasira nakşatralarında konumlanmış pozisyonda.  Birkaç aydır gündemdeki bir konu habercilikte patlak veren Snowden olayı. Günün yabancı manşetlerde tekrar bugün vurgulanıyor; eski CİA ajanı lakabıyla lanse edilen Edward Joseph Snowden’ın başlattığı Amerikan ve İngiliz hükümetlerinin dinleme skandalı ile ilgili konular her yer gibi  Hindistan’ı da etkilemiş görünüyor. Amerikalı bir haber ajanının Yeni Delhi’de peşine düşmüşler. Bu tarz haberler gerçekten bizim James’in yaşadıklarını hiç de aratmıyorlar. Sinema severleriniz çok aşinadır, bir sürü kadrolu ajana sahip olanlar arasında 007 numaralı olanı bilirsiniz ki  James Bond, o.  Bu filmlerden birini kaçırdıysanız açın haberleri birkaç saat seyredin.

Bir ajanın, daha doğrusu öyle olduğu söylenen birinin doğum haritası nasıl olabilir ki diye düşünmez misiniz? Böyle bir karakteri ancak doğum saati bilirsek anlamaya çalışabiliriz. Medyatik birinin doğum gününü bulmak kolaydır ama doğum saatine  erişmek  zordur. Hangi gezegenler ne etkide bir kişiyi böyle bir işe yönlendirebilir. Daha bu olayın patlak verdiği ilk günlerde doğum belgesi bir astroloji grubunda önüme düşen Edward J.Snowden’i yazmayı düşünmüştüm, ama daha farklı gündemlerden dolayı sıra ona gelmemişti. O gerçekten bir ajan mıdır? Harita kendini anlatmak istiyor bu durumda.
1983’lı olan Snowden, NSA’de teknik eleman olarak çalışmaya başladıktan sonra, Amerikan filmlerinde de hayli aşina olduğumuz ajanlarıyla ünlü CIA merkezde çalışmaya başlamış. Türkçede “si-ay-ey” şeklinde okunan bu kısaltmanın açılımı “Central Intelligence Agency” kısa yazılışıyla CIA,  tam tercüme edersek; Merkezi İstihbarat Teşkilatı oluyor.
Belgesi doğrultusunda Boğa yükselen olan bu haritada, kariyer 10. evden yani Kova’dan geliyor. Kova’nın iki yöneticisinden Rahu, Satürn’e göre  haritada daha güçlü ve İkizler’de Mars-Güneş ile birleşiyor. Mars, defans ile ilgili işleri, güvenlik sektörünü, Güneşi, hükümetle ilgili bağı, Rahu’nun İkizler’de yücelim pozisyonundaki  AK durumundan kariyerinde iletişim ve istihbarat konusunda uzmanlaşması kaçınılmaz. Rahu AK, atma karaka pozisyonunda olduğu için bu konuda ezenin değil ezilenlerin haksızlığa uğrayanların yanında olmayı tercih eder. Yücelim pozisyonunda olması Rahu’nun pozisyonun casuslukla ilgilenmediğini, topluma karşı büyük bir vicdanı sorumluluk taşıdığını ve her zaman korunacağını gösterir. Rahu iki uçtadır, ya ezeli kötüdür ya da ezeli fedakar olabilir. Pek çok mistik liderin haritasında da bir Rahu yerleşimi var. Bu yüzden alt haritaları incelemeden Rahu’nun getirisine karar vermeyin derim.


Casusluk ve haber taşımakla ilgili zararlı işler yapan şahısların Rahu ve Merkür yerleşimleri çok olumsuz olmalı ki bu haritada tam tersine bu iki gösterge de son derece güçlü ve tersini göstermekte. Nihayi kararı  yine doğruluk ve hakikat haritası olan D9 Navamsa karar verecek. Vedik astrolojinin üstadı olarak kabul edilen Paraşara, navamsayı evlilik haritası olarak anlatmış olsa da, dahi üstad Jaimini Usta, Navamsa haritası hakkında pek çok başka enteresan bilgiyi öğretmişti. Bu harita gerçek ruhun özünü aydınlatan ve bütün genetik kodu kendinde barındıran özel bir haritadır. Bir kişi yüzünüze gülsün, güzel hitaplarda bulunsun, pek çok iyilik yapar gibi gözüksün  ama fırsatçı olup olmadığını navamsasına bakarak  emellerini anlayabilirsiniz.

  
Bir kişinin gerçek karakterini ve yaşamda zararlı konulara doğru meylini   yükselen burcundan ve yöneticisinin yerleştiği burçtan da anlayabiliyoruz.  Sözde 007’mizin hayat hikayesinde zekasıyla ilgili yetenekleri sıralanmış;  yükselen yöneticinin 3. Evde malefiklerden uzak yerleşimi buluşçudur ve üstün zeka yogası olarak bilinen dimantah yogadır. Venüs olduğu için bu yoga toplum yararına işler. Uzakdoğuya ilgili olan Snowden, Japonlar için de çalışmış, Japonca biliyor, dini görüş olarak da uzak doğu bilgelikleriyle ilgili. AK Rahu ruhsal bir kişilik göstergesidir ama yaşam amacının spritüel olup olmadığına bakarsak pek öyle göstermiyor, Bu şart mı değil elbette. AK dan 12. evinde malefik bir gezegen olmadığı için dünyasal platformda yaşamını sürdüreceğini öngörebiliriz.   
Navamsada İkizler yükselende Merkür kendi burcunda Vişnunun kutsamasını almış habercinin doğruluk derdinde olduğunu bildiriyor.  Vişnu hakikatı konuşur ve yanlışı yok eder. AK Rahu Mars ile birleşerek, toplumun hayrına koruma dürtüsünün yükseliğini ve aslen ruhun gerçek amacındaki trikoda  İkizler’deki Merkür yerleşimi Vişnu’nun kudretli açılımını göstermekte. Snowdenin yaklaşımları navamsayı okuyabilenlerin göreceği bir alanda pozitiftir.
Ama toplum Snowden’i böyle görmeyecek, çünkü toplumun algısı tamamen buna zıt oluşacak. Gerçekte yaşanacaklara baktığımızda AL, Arudhanın Mars (askeri kurumlar )- Rahu (poltikacılar) – Güneş (hükümetler) malefik gezegenlerden açı driştisi alması yüzünden Snowden’ın  imajı olumsuz olarak devam edecek gibi görünüyor.  Rahu yücelimde olduğu için bazı politikacılardan ilk başta destek gelebilir ama yine de Rahu’nun navamsadaki pozisyonuan bakarsak poltikacıların askeri kurumlarla işbirliği onun alehine de işleyebilir  gibi duruyor.


 Hükümetleri gösteren Güneş  navamsada 6.evde Satürn ile birleştiği için ilk aşamada düşmanlık , sonradan koruma getirebilir.  Ama durum yine de karışık etkilerde.  Şimdi gelelim zamanlamaya bunun için daşaları kullanıyoruz. Snowden’in haritasına en uygun daşa vimsottari değil. Bilakis harita yerleşimleri yüzünden Aştottari daşa uygulanmalı.
Ashtottari Dasa (controversial nakshatra dasa):

 Maha Dasas:

 Mars:  1977-07-02  -  1985-07-02
 Merc:  1985-07-02  -  2002-07-02
 Sat:  2002-07-02  -  2012-07-02
 Jup:  2012-07-02  -  2031-07-02 JÜPİTER DÖNEMİ BAŞLADI
 Rah:  2031-07-02  -  2043-07-03
 Ven:  2043-07-03  -  2064-07-02
 Sun:  2064-07-02  -  2070-07-02
 Moon:  2070-07-02  -  2085-07-02


CIA’de çalıştığı yıllarda Satürn daşa’da olan Snowden’in sıkıntılı bir çalışma yaşamı olmuş olmalı. Geçen yaz Temmuz’da ise Jüpiter daşaya girdiği görülüyor. Jüpiter hakikatleri ne kadar daha saklayabilirdi ki? Hele Akrep’in burcunda?

İkizlerdeki navamsa Merkür; Vişnu Rupanın çalışmasıyla ilgilidir ki Merkür alt daşaları faydalı çalışır.  Bu yılın haziran ayında patlak veren olaylarda gördüğümüz Merkür pratyantarın başlamış olması da vedik bilenler için sürpriz sayılmaz.  

Ashtottari Dasa (controversial nakshatra dasa):

 Jup MD:  2012-07-02  -  2031-07-02
  Jup AD:  2012-07-02  -  2015-11-06
   Merc PD:  2013-05-24  -  2013-12-05 MERKÜR PRATYANTAR

    Sookshma-antardasas in this PD:

    Merc:  2013-05-24  -  2013-06-24
    Mars:  2013-06-24  -  2013-07-09
    Moon:  2013-07-09  -  2013-08-06
    Sun:  2013-08-06  -  2013-08-17
    Ven:  2013-08-17  -  2013-09-24
    Rah:  2013-09-24  -  2013-10-15
    Jup:  2013-10-15  -  2013-11-17
    Sat:  2013-11-17  -  2013-12-05

Yaşamsal açıdan haritada geri giden Jüpiter’in 8. Evden 7. Eve yerleşmesi bence çok olumsuz. Gezegen geri gidiyorsa bu bir curse olarak kabul edilir ve içinden çıkılması  zor durumları gösterir. Yine de köşe evdeki Jüpiter, Şiva’nın gücüdür ve bir kazanılmış olumlu karmadır,  her zaman faydalıdır fazla efor gerektirse bile. Yalnız yaşam uzunluğu açısından AL Arudha’dan  3. evde olan Jüpiter’in kişi için uzak diyarlarda sudan ve ateşten gelebilecek  tehlikeleri taşıdığını da görüyoruz. Bu haritanın analizi daha uzun sürer ama burada kesiyorum ben. Büyük hakikatler çoğu zaman tehlikelidirler.  Aklımızı kullanarak güzel talihler ekip, akabinde iyilikler biçmek mümkündür.

Günlük geçişlerde olumsuz nakşatra günlerinde  ne kadar işler yapacaklarınız harika gibi görünse de önemli konuları erteleyin karlı çıktığınızı zaman içinde göreceksiniz.

Nakşatraları izleyip hayırlı nakşatralarda hayırlı eylemler yapmanızı diliyorum.


  NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.