EVLİLİK ZAMANI

EVLİLİK ZAMANLAMASI

Yaşamın kendisinin fizik ve matematik unsurlardan oluşmuş olduğunu bilim adamlarımız keşfetmiştir. Gezegenlerin matematiği ise bizim anlayacağımız bir sistematiğe indirgenerek bize astroloji sahasında yaşam olaylarını izleme anlamında faydalı oluyor. Doğum anıyla olayların tarihleri arasındaki ilişkilere şahit olunabilirse önemli yaşam dönemeçleri hakkında zamanlama görülebiliyor. Bunlardan en önemlisi de evlilik zamanı. Doğum saati doğru biliniyorsa bazı teknikler vasıtasıyla olayları izleyebiliyoruz. Tam tersi de şöyle kullanılıyor evlilik zamanı bilinen ama doğum saati tam bilinmeyen bir kişinin doğum dakikası buna göre tersten gidilerek bulunabiliyor.

Batı astroloji kökenli bir araştırmacı olarak 22 yılı geride bıraktığımda uzun yıllardır yaptığım araştırmalarda özellikle secondary progres denilen ilerletilmiş haritaların natal harita posizyonlarıyla denkleşmesi ilginç konuların oluşumuna vesile olabiliyor. Bunun vedik zodyaktaki anlamına sonra geleceğim. 

İlerletilmiş harita nedir diye soranlarınız olabilir; çok teknik detaya girmeden izah edeyim; İlerletilmiş haritada gezegenler transit gibi hareket etmezler, klasik ilerletilmiş teknikte en çok kullanılan ilerleme hızı Güneş'in her yıl 1 derece ilerleyeceğini esas alır, diğer gezegenler ise hesaplama değerlerine göre yarım ile birbuçuk derece arasında ileri veya retro iseler geriye doğru hareket ederler. Yine en çok kullandığım solar arc direction, solar arc ilerletimleri de ilginç detayları gösterirler. Solar arc haritalarda harita kendi ekseninde her yıl Güneş 1 derece şeklinde döner. Bu klasik bir ilerletimdir.

Solar arc ilerletimde eğer günlük ilerletme hızını Ay takvimine benzer, 27, 32166 olarak kullanırsak bu durumda 27 yılda bir bu haritanın doğum haritasıyla çakıştığına şahit oluruz ki bu ilerletme şeklide evlilik haritalarında çok özel görünümler verir.


Bu araştırma yazımda sadece evlilik üzerine çeşitli örnekler vereceğim ki daha net anlaşılsın. Bakalım o büyük mutluluk ve sevgi kutlaması sizin haritanızda da görülecek mi? 

Evlilik haritalarında alçalan aksı DSC çok önemlidir. İncelediğim örneklerde, vedik astrolojinin kullandığı sideral zodyak, eşit ev sistemi ile işlem yapıyor olacağım. Batı astrologları tropikal zodyağı kullanabilirler. Vedik astrolojide Satürn ötesi gezegenleri kullanmıyoruz. Progres teknikler vedik astrolojide de kullanılmaktadır. Evlilik için çeşitli daşa sistemleri kullansam da progres teknikleriyle aksların oturtulması teyidi yapılır. 

ÖRNEK: BAY A; ilk evliliğini 46 yaşında yaptı.


doğum haritası vedik astrolojide güney ve kuzey tip 

VEDİK kurallardan da gördüğümüz; kişi gerek lagna lordu gerekse lagnadaki Rahu görünümünden dolayı kişinin evliliği 44 yaşından önce olamaz. Kişi olgunlaşmayı bekler. 1-7 evleri tutan Kalasarpa yoga evliliği tam geciktirici etkide değil. 1-7 evlerini tutan Kalasarpalı kişinin 25lerinde bile evlendiğini biliyorum gördüm. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Upapada lordu Jüpiter'in ve lagna lordu Venüs'ün Rahu tarafından tutulması. Kişi yabancılarla (Rahu) iyi anlaşmaktadır. (Lagnada Rahu etkisi ve lagna lordunun hareketli Oğlak'ta olması). 20 li yaşlarında yurt dışına Venüs daşada (Venüs 9. evde uzak diyarlara yolculuk) göç ederek rızkını uzak diyarlarda aradı (köşe evler ve lagna sert etkide). Geçimini sağlasa bile, evdeki hesap çarşıya uymadı, uzun yıllar büyük bir başarı elde edemedi gerçi ( 10. evde 2 malefik birleşim Satürn-Mars sıkıntılar veriyor). 44 yaşında Rahu haritadan çekildi ve kişi artık anayurduna dönme isteği duydu. Türkiye'ye döndükten sonra iş durumu daha kötüleşti.  Üst düzey bir pozisyona sahip değil veya dönerken önemli bir transfer yapmış değil bu yüzden de  yurtdışındaki konforunu sağlayacak maaşı verecek bir işe giremeyecek kadar yaşlı bir durumda. Yabancı memleketlerde 55 yaşında yaşlı bir bayan bir havayolunda veya başka işlerde kolaylıkla iş bulurken Türkiye'de iş gücü gençlere daha fazla imkan sağlıyor. İnternet üzerinden başvurularda klasik otomatik özgeçmişler 30 yaşın altındaki kişileri ancak görüşmeye sağlıyor. üst düzeyseniz ise maaşınız iş değiştirdiğinde eğer transfer değilse tatminkar olmuyor.
Bay A , ortalama 2 yıl önce iş konusunda ona beklemesini söylediğimde yeni projelerinin oluşmaya başladığını söylemişti. Ona göre ertesi ay yeni işine başlıyordu ki 2 yıldır başlayan bir iş olmadığını gözlemledim. Bu arada ona evlilik müjdesi vermiştim ki bu gerçekleşti. Eş Türkiye'de yaşayan bir İngiliz bayan oldu. Upapadanın Rahu ile Boğa burcunda birleşmesi ona burnunun dibinde bir eşi gösteriyordu. Boğa'da olan bu birleşim çok uzaklara bakmasına gerek yok ve baş tacı edeceksin onu diyor.  Evlilikle iş kapısı açılan Bay A'nın şu an işte yeni projesi açılım halinde.  Üst düzey bir pozisyona sahip değil veya önemli bir transfer yapmış değil bu yüzden de. Venüs'ün kutsamasına gerek duyan bu harita evlilik olultuğunda iş kapısını açmıştır. Bay A mutlu fotoğraflar vermeye ve eşiyle de yurtdışına keyif gezilerine devam ediyorlar. Kısaca hikayesi bu olan Bay A'nın evlilik göstergelerine bakalım. Görüntü olarak klasik çember modelininde vedik hesaplamaları  kullanacağım. Natal doğum haritası , sideral zodyakta çember tip 
2012 kışı Evlilik zamanı ile doğum haritası transit ilişkisi, evliliği genelde Jüpiter getirir, ve 1-7 hattına görünüme bakılmalıdır ki burada rasiye göre 7. eve görünüm alıyor, Jüpiter 2012 kışında vedik zodyakta Boğa burcunda idi. Aynı anda Transit Jüpiter'in  Ay burcu Balık'a göre de 7. eve Başak'a görünüm vermesi (Boğa'dan 5 ev sonrasına)  mutlu bir evliliği işaret ediyor. 2012 kışı Evlilik zamanı ile doğum haritası transit ilişkisi aynı haritanın tradisyonel vedik görünümü, tr. Jüpiter Boğa'da.  İlerletilmiş haritada progresif AY ilerlemiş alçalan DES hattına birleşmek üzere, progresif Güneş de natal DES hattına büyük üçgen açısı veriyor. Evliliklerde genelde Venüs'ün parmağına bakılmalıdır. Doğum anında retro Venüs ile doğan bu beyin Venüs'ü ancak kendini 39 yaşında geçebilmiş ve evlilik gününde progreste 16 derece Oğlak'ta görünüyor. Yükselen burcu Boğa olan bir kişi Ay gezegeninden çok etkilenir, çünkü Boğa'nın yücelim yöneticisi Ay'dır. Natal Ay pozisyonu 16 derece Balıktır. Evlilik gününde Ay-Venüs aralarında uyumlu bir açılanma vardır. Klasik Venüs görünüm açısı 7 ev sonrasınadır fakat karma açısı denilen 60 derecelik açılanma %75 oranında  etkili olacaktır. Bu yüzden de Vedikte de bu açı (60 derece) kabul edilir. Bu da evlilik zamanı için güçlü bir eş yakınlaşması getirir ki. Eş son derece güzel, sarışın mavi gözlü ve beyaz tenlidir. Venüs'yen özellikleri ön plandadır.Buradaki harita solar arc ilerletimleri göreceğiz, daha derin anlam taşıyan bu haritada Venüs'ün parmağını daha net görebiliyoruz. Venüs DES hattına büyük üçgen alıyor. Unutulmaması gereken bir nokta var ki solar arc ve solar progres haritasında Güneş herzaman aynı derecede olacak. Burada da DES hattına üçgeni görebiliyoruz. Diğer haritadan farklı olarak ise solar arc Ay'ın ilerlemiş ve tam yükselen ASC aksıyla birleştiğini görmekteyiz
; kişi artık kişisel mutluluğunu ön plana almaktadır. Kararlıdır. 46 yaşında ilk evliliğe karar vermek için gençliktekinden başka unsurlara da dikkat eder olur insan.  Progres Ay şu dönemde tepedeki Mars ile kare açı alacaktır. Bu da Bay A'nın işinde evliliğindeki kadar hemen mutlu olamayacağını göstermekte. Zaten doğum haritası raside Mars'ın 10 evden Rahu ya açı vermesi de de iş alanında zorlayıcı konuları işaret ediyor.
Bu harita ise solar arc ilerletilmiş haritası yine fakat hızı daha farklı olan Ay dönüşü hızında hazırlanmış modeli, gezegenlerin dönüş hızı Ay'ın hızına ayarlandığı için harita 27 yılda bir kendi yerine gelir. Fakat her 27 yılda bir aynı olaylar oluşmaz. Bu yüzden bu harita ile yukarıdaki haritaları bir arada kullanmalısınız. Amacımız burada her 27 yılda bir neler olacağını görmek değil. Bilakis solar ilerletim ile solar arc ilerletim haritası bir konuya izin vermişse o konunun içsel gelişim hızını bu haritadan saptamak. Burada tek evlilik yapmış birini inceledik bu yüzden belki bir sonraki örneğimde bu haritanın kullanımını daha net görebilirsiniz. Kişi birinci evliliğini niye yaptı, ve 2. evliliğini niye yaptı ve sonucu ne olacak gibi... örneğimizde henüz kişi ilk evliliğinde bu haritaya da bakalım: 
Burada Mars'ın tam natal DES üzerine geldiğini, solar arc Satürn'ün natal Ay'a üçgen verdiğini, solar arc Güneş-Venüs-Merkür'ün natal Güneş-Venüs-Merkür'e kare açı aldığını görüyoruz. Kişi muhtemelen ayağına gelen kısmeti daha çok mantıken değerlendirmiş olduğunu, bir aşk evliliği olmadığını söyleyebiliriz. Zamanlamaların vedikte daşa boyutunu başka farklı evlilik analizlerimden okuyabilirsiniz. 


ilerletme teknikleriyle örneklere zaman buldukça devam edeceğim...


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR