YAŞLARA GÖRE MUTLULUK

HERŞEY YAŞINDA GÜZEL

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. Olumlu düşünce hali bu olguya etki yapıyor, ama ruhun da bir sabrı var. Olumlu düşünce halinde olup, etrafınızda eğer buna eş değer olaylar gelişmiyorsa bir yerde de pes edebilirsiniz. Birkaç yıl bu hali koruyabilirsiniz, hele geçim derdiniz varsa yükleriniz ağır basacak. Yakınmalar çabuk başlayacak. 

Ruhun algıma hızı da oldukça yavaştır, aynı konuda pek çok kere sınav geçirenleriniz parmak kaldırsın bir göreyim. Çoğumuz defalarca benzer olaylara şahit olduktan sonra anlarız, leb demeden leblebiyi anlayanlar da var tabi .

Bu anlamda neredeyse günde  10km hız yapıyoruz. Bir kitabı 20 yaşımda okuduğumda anladığım halimle 40 yaşımda okuduklarım ve algıladıklarım farkettiklerim başka.

Vedik astrolojiye biraz ilgi gösterenlerinizin bile hemen bakabildiği  klasik göstergelerden gezegen dönemlerini işaret eden vimsottari daşayı biliyorsunuzdur. Ay nakşatralarına göre hesaplanan bu daşa içimizde hissettiklerimizle ilgili modu gösterir.  Hislerimiz yüksek ve motive ediyorsa bizi, el attığımız işler hızlı ve başarıyla oluşur.  Çeşitli isteklerimiz vardır, çok farkında olmasak bile bu daşalar bize hayat döngüsünün enerjisini vermekteler.

Bir isteğin gerçekte ne zaman oluşacağı için muhakkak daşalar kontrol edilmelidir. Çünkü istekler her zaman gerçeğe dönüşmezler. En çok danışılan konulardan biri evlilik zamanıdır. Ruhun isteği mutlu bir yuva kurmak, sevmek ve sevilmek iken, ruhun öğrenmesi gereken konular yüzünden evlilik gecikebilir.  

Gerçekçi olmak gerekirse sistem, ruhun karmasına göre dizayn eder haritayı.  Ruh genelde gerçekte kendi gelişimi için ihtiyacı olanı pek sevmez, güzeli ve rahatı arar, bunu elde etmek için çeşitli yollara girer. İşte bu yüzden ruhun gelişimi yavaştır.

Astrolojik olarak gelişim halimizi ve mutlu olma isteğimizi gösteren bir daşa sisteminden bahsetmek istiyorum. Bu daşanın adı Klasik Naisargika Daşa. 

Üstad Varahamira’ya göre  bütün canlılar  naisargika daşaları aynı uzunlukta yaşarlar;  Ay 1 yıl, Mars 2 yıl, Merkür 9 yıl, Venüs 20 yıl, Jüpiter 18 yıl, Güneş 20 yıl, Satürn daşa 50 yıl sürer.   En son bölüm ise yükselen burç  12 yıldır.  

Üstad Varahamira, Paraşara ve Jaimini kadar şanslı  konumda değildi, “court case bir astrolog”  (kraliyet mensubu astrolog) olmadı  fakat yetenekleri gelişkindi; neredeyse haritaları sadece bu daşaya göre  saatlerce yorumluyordu ve söyledikleri takdire şayandı.

Ay  daşa, birinci yıl anne sütüne ve onun sıcaklığına ihtiyaç duyduğumuz en önemli yılı gösterir.  Örneğin cami avlusuna bırakılan çocukların nasıl bir kaderleri olmalı ki böyle bir talihsizlik oluşsun? İşte bu daşaya bakın. Kişinin annesi  1 yaşı dolmadan öldüyse veya kişi terkedildiyse Ay haritada çok çok zedeli ve kötü durumda olmalıdır.


Mars daşa, 2. ve 3. yaşlarımız, artık hareket kabiliyetimiz genişler ve haylazlıklar başlar kırıp dökmeler duvara tırmanmalar işte Mars haritada güçlüyse bu yaşlarda yaramazlık veya hareketlilik çok fazladır. Örneğin çocukların en çok kafatası hasarı aldıkları dönem bu yaşlarmış ! Mars kafayı temsil ediyor çünkü.


Merkür daşa, 9 yıl sürer, 4-12 yaşlarımız, ilk eğitim dönemi , öğrenme yeni yeni başlar, ayırd etme yeteneğimiz gelişir. Çocuk ne verirseniz onu alır. Merkür olumlu ise bu yaşlarda kişi çok iyi şartlarda büyüme hızlıdır ve temel eğitimi sağlam olur. Büyüme zorluğu çekenler varsa Merkür haritada sorunludur.


Venüs daşa 20 yıldır, 13-32 yaşlarımız, en güzel gençlik yaşlarımızdır, serpilme ve ergenlik dönemimiz, eğitim ve öğrenme en yüksek olduğu yaşlardır. Eğitim biter, karşı cinsle ilişki bize heyecan sunar, genel olarak bizlerin en çok tercih ettiği evlilik yaşları bu Venüs daşa içindedir, çocuk sahibi olunur, aile genişler. Kariyerimiz yapılanır, birikimler yaratılmaya başlanır. Venüs iyi ise kişi bu dönemde  kendi hayatının krallığını veya kraliçeliğini yaşar. 


Jüpiter daşa 18 yıldır, 32-50 yaşlarımız, artık kişi olgunlaşmıştır, arayışlarımız değişmiştir, affedici olma potansiyeli artar, ruhsal konularda arayışları hızlanır, kendinin kim olduğunu sorgulamaya hazırdır. Yatırımlarına devam edebilir. Fakat genelde yeterli para birikimi de varsa işi terk etmeye hazırdır. Günümüzde çok boşanma var, ve yeniden bir hayat kurmakta zorlanan çok kişi! Jüpiter eşi temsil etmediği sürece 32-50 yaşlarında evlilik beklentimiz değişiktir. Evli olmayan bayanlar genelde çocuk sahibi olmak için acele etmeye başlar. Çünkü Jüpiter çocuk göstergesidir. Kendimize güven yükselmiştir artık ve kriterlerimiz çok farklıdır.


Güneş daşa, 20 yıldır, 51-70 yaşlarımızı gösterir. Kişi belli olgunluğa gelmiştir. Ailenin büyüğü kendisi olmuştur, büyük anne veya büyük baba olma yaşlarıdır.  Bilgisini deneyimlerini torunlara aktarma dönemdir. İş yaşamından muhtemelen emekli olmuştur veya bilgisi yüksekse tecrübelerinden yararlanılan özel danışman olmuşdur.  Artık kendine daha iyi vakit ayırır. Zamanını karakterine göre iş dünyasından farklı konulara odaklar. Farkındalık iyice yükselir.


Satürn daşa, 50 yıldır. 71-120 yaşlarına denk gelir. Büyük olgunluk artık gelmiştir, beden yaşlanmışdır, eskisi gibi enerjik değildir, hareketler kısıtlanmaya başlar , hastalıklar rahatsız edici olan yaşlardır. Satürn hastalıkların ve ölümün göstergesidir, yeryüzünde herkes bu yaşlarda mutlaka hastalanır ve vefat edebilir.


Yükselen burç: 121-132 . yaşlara denk gelir ki dünyada sayılı insan bu yaşa gelir. Yükselen burç döneminde artık beden fonksiyonları çok yavaştır. Ölüm deneyimlenir. 
Örnek Harita 

Bu haritanın sahibi şu an 50'nin üzerinde bir yaşta bayan, naisargikasına bakalım, kişi 30lu yaşlarında çok uzun süre evlilik dışı bir ilişki yaşamıştır, bu ilişki evli olan karşı taraf tarafından 2003'te bitirilmiştir. 


Naisargika Dasa (dasa of the nature):

 Maha Dasas:

 Moon:  1954-01-23  -  1955-01-23
 Mars:  1955-01-23  -  1957-01-22
 Merc:  1957-01-22  -  1966-01-23
 Ven:  1966-01-23  -  1986-01-23

 Jup:  1986-01-23  -  2004-01-23 

Jüpiter dönemi: EVLİ BEY İLE UZUN İLİŞKİ BAŞLAMA VE BİTME, Jüpiter haritada 8. evde yerleşmiş ve kadının haritası için genel koca göstergesidir, 8ç evde zayıf kalmıştır gerçi viparit yoga yapmıştır fakat Jüpiter geri etkidedir ve  bu yoga dönemi mutsuzluk verecektir. Bütün malefikler Jüpiter'e burç açısı yapmaktadır. Kişinin en güzel gençlik çağları geçici mutluluklarla evli adamı bekleyerek geçmiş oldu. Erkek oldukça prestijli ve iyi yürekliydi , kadına çeşitli faydaları oldu (Jüpiter) fakat evliliğini bitirip çok sevdiğini söylediği bu bayanla evlenemedi. 

 Sun:  2004-01-23  -  2024-01-24 

Güneş dönemi: 11. evin lordu olarak Merkür ile birleşerek Kubera zenginlik yogası yapıyor. Harita sahibi 2004'te daşa girer girmez sekreterlik yaptığı işinden ayrıldı ve kendi işini kurdu. Şu an maddi olarak eskisine göre çok daha iyi konumda. Güneş genel anlamda iktidar getirse de 4. evindeki içsel mutluluğu bozuyor ve kişi hala aradığı sevgiyi bulamamakta şikayetçi .

 Sat:  2024-01-24  -  2074-01-23
 Asc:  2074-01-23  -  2086-01-23

Gezegenlerin haritadaki kuvvetleri yüksek ise bu yaş dönemleriniz kolay geçecektir. Ayrıca kullanılan bhava naisargika daşa ve normal naisargika daşanın antardaşalarının hesaplamalarını eğitimlerde anlatacağım.


Yaşam genelde isteklerimiz dışında gezegenlerin güçleri doğrultusunda olgunlaşıyor, bu daşa sistemine baktığımızda ruhumuzun seçtiği derslerin olgunlaşma dönemlerini görmekteyiz,  zerzeniş yerine ruha kodlanan bu seçtiği yol doğrultusunda gitmek mutlu olmamızı kolaylaştıracaktır diyorum. NANDİ Himalaya Jyotişi. Jaimini & Parashara śiṣya. İç Mimar  İletişim e-mail     vedikastroloji@yahoo.com. Mail yöntemiyle soru-cevap yapamıyorum, bir harita analizi günler almaktadır bu yüzden lütfen randevu alınız. Facebook adresim Vedik Astroloji Bülteni'nde ve burada bloğumda yazdığım bütün yazılarımın  her hakkı  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca  saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR