Kayıtlar

Haziran 20, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

RAHU

Resim
Kuzey Düğüm Gidilmesi gereken bir doğrultuda mıdır? Değil midir?

“Om Namo Bhagavate Vasudevaya”… 

ile haritamın tüm problemlerini ilahi düzene devrediyorum... namaste


Bugünlerde Rahu ile ilgili çok soru alıyorum. Faydalı tarafından çok zararlı yanları çok, gölge bir nokta olan Rahu, diğer ismiyle Kuzey Düğüm…
Batı astrolojisinde kuzey düğüme ruhun gideceği kadersel alan denmesine rağmen kadim Hint Bilgeleri Rişiler, Rahu’dan nasıl korunuz planları yapıp durdular.  Rahu, Kuzey Düğüm Doğu literatüründe çok da makbul görülen bir enerjide değil. 

Bence Rahu'nın gerçek adı NİFAK SOKAN olabilirdi.

Rahu hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim, bugün özet geçmek istiyorum;  Hiçbir gezegen veya nokta tek başına kaotik bir kişilik yaratamaz, mutlaka diğer gezegen yerleşimleri eşliğinde konuşmak gerekir fakat yine de ne gibi potansiyeller var bir bakalım. 
Rahusu güçlü bir kişilik, kişinin karmasını blokaja sokmaya meyillidir. Bu yüzden Rahu’nun haritada faydalı hale getirilmesi önerilir. AK’dan 1…

HARİTA OKUMAK

Resim
Şekilde görülen güney tip haritada burçların yerleri hiç değişmez. Sol üst köşede sırayla Balık, Koç, Boğa, İkizler ve diğer burçlar da saat yönünde devam ederler.
Ev her zaman AS yazan yükselen burçtan başlar evler de saat yönünde böylece devam eder. Örneğin Başak yükselen burç ise Terazi 2. Evde kalır, örneğin Akrep yükselen burç ise 1. Ev Akreptir, 2. Ev Yaydır.

Sağda görülen kuzey tipi haritada 1-4-7-10. Evler olan köşe evler her zaman baklavanın ortasında kalır. Baklava dilimlerinin içinde sayılar yazılıdır. Bu sayılar zodyakta doğal burçları bildirir. Örneğin örneğimizde AS yazan yeşil alanda 6 sayısı var. Buradan yükselenin doğal 6. Burç olan Başak olduğunu anlarız. Haritanın gidişatı ise okların gittiği yödür bu yön saat yönünün tersini işaret eder. 2. ev Terazidir ve baklavanın içinde 7 sayısı vardır. Terazi zodyakta doğal olan 7. Burçtur. Hatırlayalım 1. Natürel doğal burç neydi? Koç 2. Neydi Boğa, 3. İkizler, 4. Yengeç, 5. Aslan, 6. Başak, 7. Terazi, 8. Akrep, 9. Yay, 10. Oğl…

KETU

Resim
KETU GÜÇLÜYSE VEDİK ASTROLOJİ ÖĞRENMEN KOLAY

Vedalara dayalı sisteme göre açıklamaları ile öğrenenleri hayrete düşüren vedik astrolojinin temsilcisi Ketu ve brahmana gezegenler dediğimiz Jüpiter ve Venüs’tür. Güneş genel olarak astrologları temsil eder. Niye Ketu sorusu aklımıza gelebilir? Birçok karmaşık kuralı ayna anda hatırlayabilen, hesapları çabuk yapabilen, matematiği akıldan hesaplayan kişilerin haritalarını incelerseniz Ketu’nun güçlü olduğunu görebiliriz. Ketu , beynin elektrik enerjisi yüksek matematik zekalı kişilerde güçlüdür. Öğrendikleri matematiği sistematiği unutmazlar. Bu yüzden ince hesap yapabilen astrologların haritadaki Ketu’ları güçlü olduğu dikkat çeker.
Bazı kişilerde başka gezegenler de güçlü olabilir veya AK gezegen güçlüdür Ketu pasif kalabilir ve astroloji merakı hemen oluşmayabilir. Ketu maha daşa veya antardaşa dönemlerinde de ilgi ortaya çıkabilir.


NAMASTE   HİMALAYA  MA
KÜNYE İLETİŞİM @ MAIL VEDİK ASTROLOJİ AKADEMİSİ  II 

:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣy…

GÜNEŞ SURYA

Resim
Yaşadığımız toprak ananın ışık kaynağı, dozajındaysa bereketi ve bolluğu teşvik ederken, fazla geldiğinde herşeyi kavuran ve yok eden Güneş. Herşey aslında Güneş merkezinde hayat bulur. Dünya üzerinde olmak Güneş sayesinde büyük şanstır. Sağlık ve bereket kaynağı Güneş kimisine iyi gelirken de kimisini yakar. 

Gezegen sistemimizin merkezi olan Güneş Ruhumuzun da merkezini simgeler. Güneş vedik astrolojide öncelikle ruhumuzu (atma), sağlığı, babayı ve hükümeti  temsil eder. Karaka dediğimiz göstergeler temsilciler Güneş’te sadece bunlar değildir; organizasyon kabiliyeti, güç, ego, krallık, politika, popülarite,ün,  başarı, brokerler,  gelecek, çöller, ormanlar, doktorlar, ün, ilaçlar, fiziksel beden ve genel sağlık, sağ göz, kalp, kan dolaşımının temsilcisidir.

Güneş Aslan burcunu yönetir.

Güneş’in dostları Ay, Mars ve Jüpiter’dir

Güneş’in düşmanları Satürn ve Venüs’tür

Güneş Merkür ile nötr ilişkidedir.

Güneş’in Yükselen burçlarla arası nasıl?
Koç: Benefik, Boğa: Benefik, İkizler: pek benefi…

AÇILAR DRİŞTİ

Resim
GEZEGEN AÇILARI - GRAHA DRİŞTİ

Gezegenler bulundukları evden itibaren şöyle açılar yaparlar. Resimde renklerde bazı gezegenler anlatılmıştır. Bütün gezegenler ve noktalar mutlaka karşılarına açı alırlar bu 7. Evdir. Bazı gezegenler daha özel açılar da yaparlar. 

Terminolojide graha drişti denir, bundan sık bahsedeceğim. Yabancı terimleri özel bir deftere not alınız.

GÜNEŞ………….7 EV SONRAKİ EVE
AY……………….. 7 EV SONRAKİ EVE
MERKÜR…….   7 EV SONRAKİ EVE
VENÜS………     7 EV SONRAKİ EVE
JÜPİTER………   7 -5-9 EV SONRAKİ EVE
SATÜRN……..   7 -3-10 EV SONRAKİ EVE
MARS………..    7 -4-8 EV SONRAKİ EVE
RAHU……….     7 -2-5-9 EV SONRAKİ EVEBURÇ AÇILARI –RASİ DRİŞTİ

Gezegenler haricinde burçların da birbirine açı yaptığı kabul edilir.  Burç açıları her zaman haritada vardır, gezegen açıları ise özellikle daşaları geldiğinde çok daha etkindirler. Gezegen açıları kalıcı açılar değildir zaman zaman etkili olurken burç açıları tüm yaşamda devam eder.  

Bütün Hareketli burçlar sabit burçlara açı yapar.  
Bütün Sabit burçlar h…

AY CHANDRA

Resim
Zihnin temsilcisi kabul edilen AY, doğum haritalarında en önemli, göstergedir.  Vedik astrolojide yorumlarda ilk referans AY BURCUDUR;  ÇOK ÖNEMLİDİR.

Haritayı açtığınızda tavsiyem ilk AY’a bakmanızdır. Ay, annenin, yolculukların duyguların, kanın, suyun, sıvıların, tıbbın, karakasıdır. Ay’ın olumsuz bir burçta tek başına olması, olumlu bir burçta başka gezegenlerle olmasından daha iyidir. Ay sakin ve sessiz bir alanda tek başına olmayı sever. Ay’ı Güneş’ten ayrı bir parça düşünemeyiz. Güneş’ten aldığı ışığı yansıtan Ay ne kadar çok ışıklı olursa o kadar makbuldür. Ay parlak ve zedesiz olursa kişi o kadar erdemli, ruhsal ve hakikati arayan bir kişi olur. 


Ay’ın burç konumları kadar sabit yıldızlar bölgesinden geçişleri daha önemlidir. Bu   nakşatralar denilen sistem, Ay menzilleri oldukça önemlidir. Nakşatralar 12 Burç sisteminden daha fazla detaylı bilgi verir. 27 (hatta 28) nakşatra bulunur. Nakşa; bölge, Tara; yıldız demektir. Nakşatra derken yıldızların bölgesinden gelen özel haberl…

EVLER BHAVA

Resim
EVLERİN ANLAMLARI
"Whole sign";  tam ev sistemi kullandığımızda 360 dereceye böldüğümüz doğum haritamızda 12 eşit parça bulunur. Bunların her birine ev adı verilir. Her evin ifade ettiği değişik anlamları vardır. Gezegenler bu evlerde yerleşerek yaşamda konsantre olduğumuz alanları gösterir. Gezegenlerin tek başına evlerde bulunmaları en makbul durumdur. 3 veya fazla gezegen bir evde bulunuyorsa gezegenler sıkışmaya, birbirini itelemeye başlar.

EVLER  NE DİYOR?


1-4-7-10. KÖŞE EVLER: haritanın köşe evleridir, uğurludurlar, evin kolonları gibidir. Buradaki gezegenler hayata ne kadar sağlam ayaklarla bastığınızı verir.
1-5-9. KONA EVLER: üçgen evler uğurludur fakat yaşamda birinden desteği gerektirir. 
2-5-8-11 PANAPHARAS EVLER: kazanç getiren evlerdir.
3-6-10-11 UPACAYAS EVLER: ilerleten geliştiren evler 
6--8-12. EVLER: zorlayıcı kötü evler, dustana, yaşamda zorlu etkiler veren evlerdir.

1.EV: BEN AKILIM,  BEDENİM
Fiziksel beden, ten, görünüş, baş, zeka, güç, enerji, şöhret, başarı, g…