SİDERAL TROPİKAL ZODYAK

 
Sideral/Tropikal Zodyak Farklılığı?

Vedik astroloji Sideral zodyak hesaplamaları kullanmaktadır.  Kaldeliler sideral Zodyak kullanmaktaydılar.
 A.B.E: Siz bir sideral astrologsunuz. Sideral Astroloji nedir?
Jan M.: Sideral astroloji pek çok kişinin tanıdığı tropikal astrolojiden tamamen farklıdır. Aslında 1 tane zodyak var sadece aradaki fark başlangıç noktasının farklı olmasından kaynaklanmakta.
A.B.E: Tropik Zodyak sıfır derece koç burcundan başlamaktadır, ama aslında bundan daha fazlası da var.
Jan M.: Evet ortada en az 5 tane farklı tropik zodyak vardı, çünkü tropik Zodyak hareketlidir. Ama sideral zodyakta referans noktası olarak başlangıç; Başak burcunun 29 derece 6 dakikasında yükselen SPICA sabit yıldızı alındı.
A.B.E: ne olmuştu?
Jan M.: İ.S. 139’da Yunanistan’da Hyparcus zamanına gidersek 5 farklı tropik zodyak seçildiğini görebilirsiniz: biri 15 derece koçtan başlarken diğeri 12 derece koçtan başlamış ve diğeri.
A.B.E:  En ünlüsü de 8 derece olanıydı değil mi?
Jan M.: Evet. Ve diğeri de 10 dereceden başlayanıydı ve tabii ki sıfır derece Koç olanı.
A.B.E.: Tabii ki doğum haritalarında Güneş, Ay ve diğer gezegenlerin nerede olduklarını bulmak için bunlar çok önemliydi.
Jan M.: Gerçekten de, Şu an ise hepsi yanlış!
A.B.E.: Çünkü şu an Koç çağında değiliz, şu an Balık çağındayız.
Jan M.: Kesinlikle gerçeği görmek için şu an sideralistlerin kullandığıkları orijinal Mısır-Kalde Zodyak’ına (internette araştırma yapmak isteyenlere orijinal yazılımı = egypto-chaldean zodiac) bakabilirsiniz. Tropik Zodyak şu an 24.5 derece ileri kaymıştır. Bunun sebebi ise ekinoxların presesyonundan kaynaklanıyor.
A.B.E.: Karışıklık ne zaman başladı?
Jan M.: Tropik zodyakla sideral zodyak başlangıçları İ.S. 221’de presesyon sıfır derece Koç’a geldiğinde aynıydılar.
A.B.E.: Bu astrolojiyi nasıl etkiledi?
Jan M.: Zodyaklar aynı yerde olduğundan henüz kayma olmadığından o tarihte hangi sistemi kullanırsanız kullanın horoskop aynı çıkıyordu.
A.B.E.: Ve astrolojide şu anki problemin başlangıcı bu olsa gerek.
Jan M.: Evet ekinoksların kayması yavaş yavaş olduğu için ve şu an 24 derecenin de üstünde olduğu için o zamandan bu yana hata gittikçe büyüdü.
A.B.E.: Enteresan olan Kaldeli Astrologlar’ın kaymayı tamamen bilmeleri. Bunu takvimlerinden anlıyoruz.
Jan M.: Evet kesinlikle. Ne yaptıklarını kesinlikle çok iyi biliyorlardı. Astroloji sisteminin proje sahibi onlardır.
A.B.E.: İşin ilginç tarafı da şu an modern uzay-çağ astronomisinin kullandığı astro mantık, Kalde Astrologlar’ının astrolojide kullandıklarıyla aynı.
Jan M.: Evet kesinlikle.
A.B.E.: Sideral Astroloji modern zamanlarda Cyril Fagan ve Garth Allan tarafından tekrar keşfedildi. Bundan söz edebilir misiniz?
Jan M.: Cyril Fagan bir “Mısır Bilimci” ve büyük bir araştırmacıydı. O orijinal zodyağın sideral olduğunu ispat etti. Bunu şu an hiyeroglif okumayı bilenleriniz orijinal mısır tabletlerinden okuyabilirler.
A.B.E.: Cyril Fagan, Garth Allan, Brigadier Firebrace 20’li ve 30’lu yaşlarındaydılar. Ve  astroloji camiasında büyük karışıklık yarattılar.
Jan M.: Evet gerçekten de yarattılar, onlar birçok tropikal astroloğun unuttuğu sabit yıldızları orijinal astroloji teknikleriyle kullandılar.
A.B.E.: Sideral astroloji sonunda hak ettiği yere geldi. Hint Astrolojisi de bir çeşit sideral zodyak kullanmakta ama sanırım tam sizin bahsettiğiniz orijinal sideralle değil.
Jan M.: Hintliler bir zaman en iyi zodyağı kullanmaktaydılar ama Büyük İskender’in Hindistan’ı işgali sırasında tropikal zodyakla ilgili bilgiler bazı Hintli astrologlara bulaştı ve  sistemleri biraz bozuldu. İskender tropikal zodyağı onlara empoze etmeye kalkışmıştı.
A.B.E.: Yukarıda bahsettiğimiz 5 değişik tropikal Zodyak için neler diyeceksiniz?
Jan M.:  Yunan astrologları işleriyle oldukça saygın kabul edilebilirler. Fakat şimdi biz de biliyoruz ki Yunan Astrologlar Güneş Sistemi’ni çok iyi tanımıyorlardı. Bu arada Hypacus’un astroloji modeli o dönemin popüler astrolojisi haline geldi ve hatta bu akım Arap astrologlarına da bulaştı. Yunanlılar nereyi işgal ettilerse astrolojilerini oraya taşıdılar.
A.B.E.: Ve Hyparcus “zodyağın başlangıcı sıfır derece Koç’tur”  teorisini ortaya çıkarandır.
Jan M.: Böylece tropik zodyaktaki burçların başlangıçlarında oluşan karışıklık ve komplikasyonları görüyoruz. Sideral astrolojide böyle problemler yok.
A.B.E.: Aslında sideral astrolojiyi ben; “metafizik astronomi” olarak tanımlıyorum.
Jan M.: Kesinlikle, şu an tropik astrologların hesapladıklarını zannettikleri gezegen konumlarının yeri ile bu gezegenlerin gerçekten oldukları yer tamamen farklı.Bunun sebebi ise  Yunanlılar’ın zodyak başlangıç noktası 15 derece koç ve diğer 4 değişik koç noktası olarak kabul etmeleriyle başlıyor.
A.B.E.: Böylece onlar gezegenlerin Güneş etrafında döndüğü gerçeğini unuttular, Dünya’yı merkez aldılar, yapılması basit-kolay bir hataydı, düşünsenize  16. yüzyılda Galileo zamanında kiliseye bunları nasıl açıklayacaktınız?
Jan M.: Evet gerçeğin tekrar bulunması maalesef 1600 yıl aldı.
A.B.E.: Evet modern astrolonominin efsane ismi dahi Johann Kepler’le uyanış başlıyor.
Jan M.: Gerçek zodyağa dönüş çok uzun bir yol aldı. Cyril Fagan tropikal zodyağa sırtını döndüğünde 25 yıllık kendi hararetli tropik zodyak çalışmalarına da sırtını dönmüş oldu. Kanadalı Brigadier Firebrace de aynı şeyi yaptı. 25 yıllık çalışmadan sonra bir şeylerin eksik olduğunu farketti. Garth Allan de aynı şeyi düşündü. O posizyonal astroloji ile ilgiliydi ve onlarla aynı şeyi buldu. Ayrıca Şikago’lu Carl Stahl da Sideral Astroloji hakkında 3 tane kitap yazdı.
A.B.E.: Rubert Gleadow da vardı.
Jan M.: Rubert Gleadow muhteşem bir adamdı. Gerçekten de şu an bulup okuyabileceğimiz iyi şeyler yazdı.
A.B.E.: Evet “The Origin of the Zodiac” ve “The Zodiac Revealed.
Jan M.: Rubert Gleadow bir Yunan Alimi’ydi ve sideral zodyağın doğru Zodyak olduğunu ispatladı
A.B.E.: O zaman şu an az da olsa ortada sideral bir kütüphane var.
Jan M.: Evet biraz zorlanarak da olsa bulabiliyorsunuz. Tropik astrologların da bu kitaplara bugünlerde ilgi duyması ve bulmaya çalışması enteresan.
A.B.E.: Bildiğim kadarıyla “James A. Eshelman” adında başka bir sideral astrolog var . O ne yapar?
Jan M.: Evet James’i tanıyorum. Onun çalışmaları da oldukça enteresandır ve özellikle “solar returns*” kitabı!
(*solar returns= Türkçe astrolojik  literatürde “doğum günü tekniği” denebilir, her yıl doğum gününüzdeki Güneş derecesini, doğduğunuz andaki Güneş derecesine getirerek çıkarılan haritanın o yıl için yorumlanması tekniğine verilen İngilizce terim)
ABE: Garth Allan, gerçek ismiyle Donald Bradley, bu doğum günü tekniği hakkında iyi bir kitap  yazdı.
Jan M.: Brigadier Firebrace, “The Moray Series” isminde  bir seri kitaplar yazdı.  Maalesef şu an burada bulunmuyor. Ama başka kitapçılardan da aranıp sipariş verilebilir.
A.B.E.:  Firebrace, İngiltere’de yaşayan bir Kanadalı’ydı ve gerçek bir öncüydü.
Jan M.: Evet o günlerde Londra’da öyleydi. İşinin ehliydi.
ABE: O zamanlar 50’lerindeydi.
Jan M.: Evet 50’lerindeydi. Astroloji komitesinde tek başınaydı. Ben oldukça şanslıyım; çünkü; Brigadier Firebrace, Charles Carter, John Addey ve geçenlerde ölen sevgili arkadaşım Ronald Davidson’u tanıma şansına eriştim. Bunlarla birlikte tropikalcilerin de açık fikirli olmalarıyla değişiyor.
A.B.E.: Neden böyle düşünüyorsunuz?
Jan M.:Tropikal zodyağın problemi anlayan için apaçık meydanda. Burada 75 değişik açıyla uğraşacaksınız ayrıca 97 tane orta nokta, asteroitler, 9 tane gezegen ve daha pek çok noktanız var.
A.B.E.: Tropikal astrologlar arasında inanılmaz bir karışıklık olduğuna şaşmamak lazım ve tabii bu astroloji için bir kabus.
Jan M.: Tropikal astrologlar için benim üzüldüğüm asıl nokta 10 da 9’unun gerçek hikayeyi bilmemeleri hatta en kötüsü astronomi hakkında hiçbirşey bilmemeleri.
A.B.E.: Siz ne kadar zamandır sideral astroloji ile ilgilisiniz?
Jan M.: Ben de Brigadier Firebrace ve Cyril Fagan gibi çalıştım. Aşağı yukarı 25 yıl tropikal zodyakla uğraştım. Fakat net ve daha kesin öngörüleri sideral zodyağın verdiğini buldum.
A.B.E.: Sideral astrolojiye geçmem için 25 yıl harcamayacağımı bildiğim için kendi adıma çok mutluyum.
Jan M.: Evet sen şanslı bir çocuksun!
ABE: Evet buradaki asıl anşılmasa gereken astronomik olay aslında ekinoksların presesyonunun farkına varmak gerisi zaten geliyor.
Jan M.: Evet gerçekten de olay o bakış noktasına eriştiğinizde anlam kazanıyor.Kaynakça: Alexander Blair-Ewar’ın sideral astrolog Jan Muzurus’la sohpetinden bir bölüm, 2003.
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR