DOĞUM SAATİN DOĞRU MUREKTİFİKASYON İNCELİKLERİ

Doğum zamanı tam olarak kayıt etmek zordur bunun için bazı işlemler yapabiliriz. Doğum saatinin saniyesine kadar bulunması işlemine rektifikasyon diyoruz.  Astrolojik hesaplamalar ve yorumlama için en önemli bilgi doğum saatimizdir. Türkiye’de genellikle doğum saatleriyle ilgili kayıtlarda eskiden daha çok problem bulunmaktaydı, şimdiki gençler daha şanslı. Vedik astrolojide 1 dakikalık fark daşa sisteminde tarihlerde 5-6 günlük oynama yaratmaktadır. Bu da eleksiyon-iyi zaman seçimi astrolojisi için çok büyük zorluklar doğurur. Praşna (horari), alt haritalar-harmonikler, önemli olay tarihleri (örneğin; evlilik, boşanma, terfi, ilk işe başlama, kaza veya sevinçli olaylar) daşa sistemleriyle haritaya aktarılır ve bu şekilde doğum saati  5-6 dakikalık farka kadar düzeltebildiğimizde kişinin nüfus kağıdında yazan ilk isminin ilk hecesinin Sanskrit sayı değeri D30 Jaganatha drekanadan hesaplanarak D60 Shastiamsa haritasında sabitlenir ve doğum saatindeki  hata saniyesine kadar ortadan kaldırılabilir. Ayrıca kişinin çocukları varsa ve doğum saatleri belliyse bu çok önemli bir veridir, anne ve babanın yükselen burcu ile çocukların doğum saatleri arasında özel bir ilişki vardır, bu veriyle birlikte bir takım başka Jaimini tekniklerini de kullanmaktayım.

Vedik astrolojide ayrıca hiç bilinmeyen doğum tarihleriyle ilgili çok karmaşık hesaplama sistemi de bulunmaktadır. Vedik astrolojinin bu branşına tradisyon lisanda Nastjātakam (kayıp horoskopları bulma astrolojisi)  denmektedir.


Türkiye'de tahmin edilen doğum saatlerinde  referans genelde ezan saatleri oluyor.

 Güneş'in hareketleri ne kadar da önemli,  malum Türkiye'de çok kişinin doğum saati ezan saatine göre büyüklerimiz tarafından kaydolmuştur, buna dikkat çekmek istiyorum.

- Saat kaçta doğmuştunuz ?
- Annem diyor ki "öğlen ezanını az geçmişti..."

İnançlı olmaktan kaynaklanan bir motivasyon olsa gerek Türkiye'de eski kuşakta ezan saatleri civarı daha çok doğum olduğu izliyorum.

Örneğin sabah ezanı civarında doğanların sayısı hayli yüksek; bu annelik hormonlarıyla ilişkili de,  gece karanlığından aydınlığa geçiş, Güneş'in doğması, en dingin zaman, kadın gece yorgunluğunu atmış ve sabahın en güzel ışıklarıyla yeni bir bedene annelik ediyor .

Sabah ezanı civarında doğduysanız ve henüz gün ağarmadıysa aAstrolojik olarak bu Güneş'in 1. evde olduğunu gösterir. Güneş yükseldikçe saatler ilerledikçe Güneş 12. eve kayar.

Artık ezan sesi duymakta zorlansam da dikkat ettim de her yıl aynı günde aynı camide ezan aynı dakikada okunmuyor. Pratik olarak şunu unutmayın kişi sabah ezanı  civarında doğdum diyorsa , doğduğu şehrin  enlem boylamı girin, hesaplattığınız haritada Güneş'le yükselen aks derecesini yakınlaştırın. Sabah ezanı civarında Güneş derecesi  yükselen burçtan 10-12 derece aşağıda olacaktır, öğlen ezanında ve diğer ezanlarda da Güneş’in akslarla uzaklığı buna benzer.  Eğer biriyle ilgili ortak uyum soruyorsanız sorduğunu kişinin de doğum verileri ve doğum saati çok önem kazanır. ilişki sorularında dikkat edilmesi gereken gerçekten şu an kaçıncı ciddi kişide olduğunuzu belirtmenizdir. örnek “Ahmet yaşamımda 5 yıl kaldı iz bıraktı çok etkilendim, sonra 3 kişi geldi geçti ama izleri derin değildi, şimdi Cem ile birlikte ciddiyim 2 yıl geçti” derseniz 2. önemli kişidesiniz demektir. Bu da rektifikasyonu etkiler. Doğum saatinizin düzeltilmesi işlemi verilerin durumuna göre birkaç gün veya daha uzun çalışma gerektirmektedir.
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR