GURU PARAMPARA

ÖĞRETMENLERİN DEĞERİ


Hrim Gurave Namah,

Tradisyonel Hint öğretisinde öğretmene gerçekten çok değer veriliyor. Öğrencisini kendisi seçen Guru (Öğretmen anlamında) kendi öğretisini öğrencisine aktarabilmesi için kaderi çizgilerin kesiştiğine inanır. Zamansal kesişmeler kişinin doğum haritasında belli dönemlerin hesaplanmasıyla belirlenebilmektedir. 

Guru, öğretmen Jüpiter gezegeniyle simgeleniyor. Jyotish, vedik astroloji gibi tradisyonel eğitimlerin yolunun açılması için Ketu ve Satürn'nün de harita yerleşimleri güçlü olması beklenir. Yüksek felsefi konulardan sayıldığı için 9. evinizde özel yerleşimler bulunmalı. 9. evin yöneticisi de buna dahil edilir.

Orijinalliğini korumuş tradisyondan gelen  astrologların öğretisine devam ederken, bilgilerin öğretmenden öğrencisine en detaylı şekilde aktarılarak yüzlerce yıldır anlamlarını korumuş olmasından hayli etkilenmiştim. Eski yüzyıllarda sadece hafızalarının gücüyle eğitim alan öğrenciler tarafından bilgi bugüne kadar eksiksiz ulaştırılmıştır. GURU PARAMPARA zinciri olarak adlandırılan sistemde; eğitim öğretmenden öğrencisine sözlü olarak aktarılan özel bir metodik yöntemdir. Öğrenci, öğretmenin yakınında olmalı ve onun cümlelerini kulağıyla işitmelidir. Öğretmen ise konuşacağı öğrencisini özel olarak seçer. 

Öğrenci, guruları öğretmenler zincirine her sabah özel saygısını ve minnetini iletmelidir. Bu şekilde önü açılır ve hergün daha yüksek bilgiye ulaşacak kapıları aralanmaya başlar. Guruya saygısızlık aslen doğum haritasındaki Jüpiter'i zedeleyecektir. Jüpiter zedeliyse, genel şansımız, servet, çocuk, adalet ve aydınlanma konusunu simgelediği için bu alanlarda akış zedelenir. Bu yüzden bu yaşamda en büyük şans göstergesi olan Jüpiter gezegeni , öğretmenlerimize göstereceğimiz büyük saygı ve minnettarlıkla onurlandırılmalıdır. Jüpiter özellikle bayanlar için daha önemlidir çünkü eş-koca göstergesidir. Bir yetkin Guru yaşamdaki tüm kilitli kapıları açabilecek özel güçlere sahiptir. O isterse herşey olur.

Guru paramparayla tanışmama vesile olan ilk öğretmenim Sombor'da yaşayan  Bojan Vidakovic'ti. Daha sonra onun da gurusu olan Visti Larsen ve onun da gurusu Pandit Sanjay Rath'ın öğrencisi oldum.  Bu zincirde herbirisinin öğrencisi olmak benim için büyük bir onurdur.  

 JYOTISH GURU VISTI LARSEN             

Öğretmenlerimin aktardığı bilginin orijini Hindistan Orissa 'da 1400 yıllarına uzanıyor
 PANDİT SANJAY RATH 


Pandit Sanjay Rath'ın 1998'de kurduğu SRİ JAGANATH CENTER Hindistan Himalayalar'da, Jyotish Guru Visti Larsen tarafından faaliyetleri sürdürülen  RAMA MANTRA ŞASTRA AKADEMİ ise Danimarka, İskandinavya ve Avrupa bölgesinde belirli dönemlerde online ve yüzyüze sözlü eğitimler vermekteler. 

              Uzun süredir Hintli ailelerin geleneksel yöntemleriyle içlerinde gizli kalmış dışarıya aktarılmamış bu kadim bilgi , Sanskrit olması dolayısıyla batı dünyası tarafından pek anlaşılamamıştı. Fakat son yıllarda Hindistan’da İngilizce'ye çevrilen pek çok astroloji kitapları ve torunların torunlarının batı dünyasıyla daha fazla alışverişte olmaları yüzünden vedik astroloji daha fazla yaygın hale geldi. Özellikle de internet teknolojisinin gelişmesi ve daha anlaşılır lisanda konuşan vedik astroloji öğretmenlerinin bilgiyi sadeleştirip anlaşılır kılmaları; bize vedik astrolojiyi tanımak anlamında büyük bir fırsat sunmaktadır.Orissa Vedik Astroloji Eğitmenleri Hakkında 

Danimarka Vedik Astroloji Akademisinin simgesi mitolojik kuş olan Garuda'dırGaruda enerjisi haritada olumsuzlukları yok eden temizleyici büyük bir güçtedir. Haritamızda Güneş tarafından simgelenir.


Orissa okulunun  simgesi Sri Jaganath'dır. Sri Jaganath'ın öyküsü vedik kültürde hayli ilgimi çekmişti. Orissa okuluyla tanışmadan önce Sri Jaganath'ın kendisi bir diiti olarak evime geldi. Aynı dönemde bazı tapınaklarda Sri Jaganath kutlamalarına katılmıştım. Yine Sri Jaganath ile ilgili büyük ipek bir resim aldıktan bir sene sonra Orissa okuluna kabul edildim. Bütün bunların tesadüf olmadığını düşünüyorum. Sri Jaganath’ın hayretler içinde açılmış gözleri ve gülümsemesi  sembolik olarak vedik kültürde Rab’bın koşulsuz HU sevgisinin simgesel bir anlatımıdır.     

Pandit Sanjay Rath, dedesinin tradisyonel bir pandit - astronom astrolog olma avantajını başarıyla kullanmış, pek çok kadim astroloji metnini kendi dilinden İngilizceye aktararak bizlerin bu dönemde bu bilgiden faydalanmasını sağlamıştır.    

Orissa, Puri orijinli, Sri Jagannath Merkezi 1998’de vedik astroloji eğitimi vermek, yetkin eğitmen guru zinciri oluşturmak amacıyla Hindistan’da kuruldu. Öğretiler, Maharishi Parashara, Maharisi Jaimini ve Parampara kaynaklıdır. Bu kolun gurular zinciri orijini Sri Acyuta Das’a dayanmaktadır. Sri Acyuta Das,  Jaganath Puri’dendir ve aynı zamanda büyük ruhsal vedanta öğretmeni Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun beş ünlü öğrencisinden biridir. 

Sanjay Rath’ın dedesi olan Jaganath Rath, bir Hint kraliyet astroloğuydu ve bu işi  büyükbabasından öğrenmişti.  80 yaşına geldiğinde bile akıldan gezegenlerin konumlarını hesaplayabiliyordu. Birçok kitaplar yazdı. 


                                               JAGANATH  RATH         KASINATH  RATH Bunların hepsini çevresine daha kolay tanıtmak amacıyla kendi anadilinde yazılmıştı. Hindistan’ın pek çok bölgesinde insanlar soru sormak ve yardım almak için onu sık ziyaret ederlerdi. O da bu ilahi bilgiyi torunu Sanjay Rath’a öğretti.  Jaganath Rath’ın büyük oğlu Kasinath Rath, Hora Sastra eğitimi almıştı. Kardeşi U.K Rath (Sanjay Rath’ın babası), ileri düzey Ganita Sastra (vedik astronomisi ve matematiksel hesaplamalar) eğitimi almıştı. Ailenin bu bilgi yumağında bulunan Sanjay Rath, çocukluğunda bu eğitimi veren amcası yanında geçirerek erken yaşında astroloji öğrenme fırsatına sahip olmuştur.

  

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR